SAMOCHODY ELEKTRYCZNE FAQs
SAMOCHODY ELEKTRYCZNE FAQ
Q: JAKIE SĄ GŁÓWNE ZALETY POSIADANIA SAMOCHODU ELEKTRYCZNEGO (EV)?

Pojazdy elektryczne oferują przestronne wnętrze, komfortową podróż oraz wygodne ładowanie w domu.

Ponieważ energia elektryczna jest w coraz większym stopniu dostarczana ze źródeł odnawialnych, pojazdy elektryczne oferują korzyści środowiskowe w stosunku do pojazdów napędzanych konwencjonalnymi silnikami spalinowymi. Ponieważ samochody elektryczne nie emitują szkodliwych spalin, mogą również przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza.
Te i inne korzyści są coraz częściej uznawane przez rządy lokalne i krajowe, które wprowadziły lub planują wprowadzić dodatkowe ulgi, aby zachęcić kierowców do zakupu pojazdu elektrycznego.

Q: JAKIM TYPEM SAMOCHODU ELEKTRYCZNEGO JEST MODEL I‑PACE?

I‑PACE to samochód całkowicie elektryczny (BEV), co oznacza, że nie został wyposażony w silnik spalinowy. Zamiast spalania paliwa (benzyny lub oleju napędowego) energia jest dostarczana do dwóch silników elektrycznych w postaci energii elektrycznej przechowywanej w akumulatorze.

Inne typy pojazdów elektrycznych obejmują hybrydowe pojazdy elektryczne (HEV) i hybrydowe pojazdy elektryczne z wtyczkami (PHEV). Dotyczą one pojazdów łączących silnik spalinowy z silnikiem elektrycznym.
Samochód w wersji HEV zwykle posiada małą baterię, która jest ładowana przez silnik i funkcję hamowania regeneracyjnego. Pojazd ma bardzo mały zasięg elektryczny.
Samochód w wersji PHEV może być również ładowany z zewnętrznego źródła energii elektrycznej. PHEV zwykle posiada większą baterię i większy zasięg niż HEV.

Q: JAKIE SĄ WADY POSIADANIA SAMOCHODU ELEKTRYCZNEGO?

Zasięg samochodu elektrycznego (dystans, który można pokonać pomiędzy ładowaniami akumulatorów) jest najczęściej podawanym obecnie przykładem. Jednak najnowsze usprawnienia i ciągły rozwój technologii akumulatorowej sprawiły, że pojazdy takie jak model I‑PACE Concept są realną propozycją dla większości osób, z zasięgiem zdecydowaniem większym niż średnio pokonywany dystans. Tak naprawdę wiele osób dojdzie do wniosku, iż możliwa jest taka sytuacja, w której będą ładować akumulatory raz w tygodniu.

Chcąc wyruszyć w zdecydowanie dłuższą podróż możliwe, że postój będzie nieunikniony w celu doładowania baterii. Może to wymagać dokładniejszego zaplanowania trasy jednak z biegiem czasu podróżowanie staje się zdecydowanie łatwiejsze ze względu na stale rozbudowującą się publiczną sieć miejsc do ładowania oraz zwiększającą moc zainstalowanych w nich ładowarek.

Q: CZY SIEĆ ELEKTRYCZNA WYTRZYMA STALE ZWIĘKSZAJĄCĄ SIĘ LICZBĘ SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH?

Firmy motoryzacyjne aktualnie współpracują z urzędnikami oraz dostawcami energii dla zapewnienia, że wzrost zużycia energii elektrycznej w związku ze zwiększającą się ilością samochodów EV nie będzie miała wpływu na sieć energetyczną.

Q: GDZIE MOGĘ ZNALEŹĆ WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH (EV)?

Każdy autoryzowany salon marki Jaguar posiada wyspecjalizowanego specjalistę w zakresie samochodów elektrycznych, który może odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące I‑PACE i samochodów elektrycznych.

ZASIĘG
Q: JAKIE CZYNNIKI MAJĄ WPŁYW NA ZASIĘG?

Na zakres może mieć wpływ wiele czynników, w tym temperatura zewnętrzna, działanie klimatyzacji oraz prędkość, z która się poruszasz.

Możesz dowiedzieć się więcej i oszacować wpływ tych czynników na zasięg I‑PACE, korzystając z naszego Kalkulatora zasięgu korzystając ze strony internetowej.

Q: CZY WSKAŹNIK POZOSTAŁEGO ZASIĘGU W MODELU I‑PACE JEST DOKŁADNY?

Wyliczenie pozostałego zasięgu dla modelu I‑PACE jest wyjątkowo dokładne. Moduł sterowania silnikiem elektrycznym będzie przewidywać na podstawie bieżącego stylu jazdy i średniego zużycia energii z ostatnich 800km. System nawigacji pomoże przewidzieć zasięg, włączając dane dotyczące topografii i ograniczeń prędkości na wybranej trasie.

Q: JEŚLI BATERIA SIĘ ROZŁADUJE, SAMOCHÓD PO PROSTU SIĘ ZATRZYMA?

I‑PACE posiada system zarządzaniaenergią, który dostarcza informacji o energii w miarę wyczerpywania się zasięgu. W razie potrzeby, tryb Eco zostanie wdrożony, pomagając Ci uzyskać jak największy zasięg, identyfikując systemy pojazdu, które można wyłączyć, takie jak klimatyzacja i podgrzewane szyby czy fotele.

Q: CZY JAZDA Z WŁĄCZONYMI ŚWIATŁAMI REDUKUJE ZASIĘG?

I‑PACE posiada reflektory LED, które są niezwykle energooszczędne, więc jazda z włączonymi światłami nie spowoduje zauważalnej różnicy w zasięgu pojazdu.

BATERIE
Q: CZYM JEST KILOWATOGODZINA (KWH)?

Kilowatogodzina jest to jednostka miary ilości energii, która może zostać zmagazynowana w akumulatorach. Dla każdego pojazdu, akumulatory z większą pojemnością - większą ilością kWh - przekładają się na lepszy zasięg i/lub osiągi.

Q: CZY BATERIE SĄ ŁATWOPALNE?

Zespół baterii w modelu I‑PACE stałby się łatwopalny tylko i wyłącznie w wyniku niewłaściwego użytkowania lub interwencji z zewnątrz. Akumulatory pojazdów elektrycznych są mniej łatwopalne niż benzyna lub olej napędowy i są wyposażone w zaawansowane systemy bezpieczeństwa, które utrzymują bezpieczną temperaturę pracy.

Q: CZY TEMPERATURA MA WPŁYW NA BATERIE?

Podczas upałów zasięg auta jest zmniejszony ze względu na konieczność wykorzystania energii do chłodzenia. Podobnie podczas mrozów, zasięg jest zredukowany ponieważ energia jest wykorzystywana do podgrzania baterii. Akumulatory mogą być przechowywane w temperaturze sięgającej nawet -40°C, lecz muszą potem zostać ogrzane do -20°C przed podróżą.

Nowa generacja samochodów elektrycznych, takich jak I‑PACE Concept, została wyposażona w najlepszej jakości system sterowania temperaturą w celu optymalizacji długości życia baterii w wyższych lub niższych temperaturach.

Q: CZY BATERIE NAGRZEWAJĄ SIĘ PODCZAS PRACY?

I‑PACE został wyposażony w wydajny system zarządzania temperaturą, który odpowiada za utrzymanie optymalnej temperatury akumulatora. Zespół baterii będzie zwykle znajdować się temperaturze 15°C - 30°C, która jest znacznie niższa niż w przypadku silnika spalinowego.

Q: CZY BATERIE POSIADAJĄ GWARANCJĘ?

Tak, baterie zastosowane w modelu I PACE posiadają gwarancję przez okres 8 lat lub 160,000 km w zależności od tego co nastąpi pierwsze. Gwarancja obejmuje wszelkie wady produkcyjne, a także spadek pojemności akumulatorów poniżej 70%, który zostanie potwierdzony pomiarami wykonanymi przez autoryzowany serwis Jaguar.

Q: W JAKI SPOSÓB UTYLIZOWANE SĄ BATERIE Z SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH?

Akumulatory pojazdów elektrycznych będą utylizowane zgodnie z dyrektywą dotyczącą pojazdów wycofanych z eksploatacji, stosownie do wymogów regionalnych lub lokalnego rynku.

ŁADOWANIE
Q: KTO MOŻE ZAMONTOWAĆ ŁADOWARKĘ ŚCIENNĄ?

Jaguar posiada listę autoryzowanych dostawców ładowarek ściennych i instalatorów na wszystkie rynki, na których I‑PACE jest dostępny. Nasi partnerzy mogą doradzić najlepsze rozwiązania dla Ciebie. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z lokalnym przedstawicielem marki Jaguar.

Q: CZY ŁADOWARKA ŚCIENNA JEST WLICZONA W CENĘ SAMOCHODU?

Ładowarka nie jest wliczona w cenę samochodu. Jeśli chciałbyś zainstalować w domu ładowarkę ścienną, Twój lokalny Diler marki Jaguar przeprowadzi Cię przez proces instalacyjny z naszymi zatwierdzonymi dostawcami i instalatorami ładowarek ściennych.

Q: JEŚLI ZAMONTUJĘ ŁADOWARKĘ ŚCIENNĄ, CO DZIEJE SIĘ W MOMENCIE GDY SIĘ PRZEPROWADZĘ?

Ładowarkę ścienną można demontować i montować w każdym momencie w przypadku remontu bądź przeprowadzki. Montaż i demontaż powinien odbywać się za pośrednictwem wykwalifikowanego montera.

Q: CZY ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ ŁADOWANIA INNYCH SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH KORZYSTAJĄC Z ORYGINALNEJ ŁADOWARKI ŚCIENNEJ?

Tak. Nasze zatwierdzone ładowarki ścienne są przystosowane do użycia ze złączem Combined Charging System (CCS) do ładowania AC i ładowania DC. Każdy pojazd elektryczny z tymi złączami będzie mógł być ładowany za pomocą naszej zatwierdzonej ładowarki ściennej.

Q: CZY MOGĘ WYKORZYSTAĆ ŁADOWARKĘ KOGOŚ INNEGO DO ŁADOWANIA MOJEGO I‑PACE CZY MUSZĘ SPRAWDZIĆ NAJPIERW CZY JEST KOMPATYBILNA?

Do ładowania pojazdu można użyć dowolnej dowolnej ładowarki ściennej z kablem Mode 3 z taką samą wtyczką do ładowania jak I‑PACE.

Q: CZY MOGĘ ZAMONTOWAĆ ŁADOWARKĘ ŚCIENNĄ MAJĄC OSOBISTE MIEJSCE W GARAŻU PODZIEMNYM W BLOKU?

Nasi zatwierdzeni dostawcy ładowarek ściennych są w stanie zainstalować rozwiązania do ładowania w różnych miejscach. Będą Cię wspierać w zakresie pozwoleń, zezwoleń i najlepszej użyteczności.

Q: NIE POSIADAM OSOBISTEGO MIEJSCA PARKINGOWEGO W PRACY I W DOMU, CZY W ZWIĄZKU Z TYM NIE MOGĘ POSIADAĆ SAMOCHODU ELEKTRYCZNEGO?

Niekoniecznie, zależy to od wielu czynników. Ciągle zwiększa się publiczna sieć punktów do ładowania, wyposażonych w dwa rodzaje ładowarek, standardowe oraz szybkie. W miastach oraz na głównych ulicach znajdują się punkty ładowania oznaczone jako "docelowe" oraz "przejściowe".

Q: ILE KOSZTUJE NAŁADOWANIE SAMOCHODU ELEKTRYCZNEGO?

Cena energii elektrycznej różni się w zależności od rynku. Aby obliczyć koszt pełnego naładowania, po prostu pomnóż stawkę naliczaną za kWh przez 90, ponieważ I‑PACE ma akumulator 90 kWh.

Q: CZY MOGĘ ŁADOWAĆ SWÓJ SAMOCHÓD ELEKTRYCZNY WYKORZYSTUJĄC SYSTEM FOTOWOLTAICZNY (SŁONECZNY) W DOMU?

Tak. Twój pojazd może być prądem o natężeniu większym niż 2A lub mocy 750 W.

Q: CZY MOGĘ ŁADOWAĆ SAMOCHÓD W OGÓLNODOSTĘPNYCH STACJACH ŁADOWANIA?

Dopóki punkt ładowania oferuje taki sam standard oraz złącze jak Twój pojazd i dodatkowo masz aktywne konto u dostawcy, możesz używać danej publicznej stacji ładującej.

Q: DLACZEGO JAGUAR NIE STWORZYŁ WŁASNEJ, DEDYKOWANEJ SIECI DO ŁADOWANIA SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH?

Niezależne sieci szybkich ładowarek do pojazdów elektrycznych rozwijają się szybko w wielu krajach. Zapewniamy, że wszystkie pojazdy elektryczne Jaguar są kompatybilne z tą siecią.

Q: JAK MOGĘ ZNALEŹĆ STACJE DO ŁADOWANIA SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH?

Możesz korzystać z nawigacji samochodowej I‑PACE podczas jazdy lub z aplikacji Remote, aby znaleźć stacje ładowania zanim wyruszysz w dłuższą podróż.

Q: CZY KABEL SŁUŻĄCY DO ŁADOWANIA JEST W JAKIŚ SPOSÓB CHRONIONY PRZED AKTAMI WANDALIZMU LUB KRADZIEŻY W MIEJSCU PUBLICZNYM?

Kabel używany do ładowania w miejscach publicznych (Mode 3) blokuje się na wlocie pojazdu i pozostaje zablokowany do momentu odblokowania samochodu.

Q: CZY MOŻNA JEŹDZIĆ SAMOCHODEM Z WPIĘTYM KABLEM DO ŁADOWANIA?

Nie można. Międzynarodowe normy mówią jasno, że pojazdy elektryczne nie mogą się przemieszczać po podłączeniu do stacji ładującej.

Q: CZY SAMOCHODY ELEKTRYCZNE MOGĄ BYĆ ŁADOWANE PODCZAS DESZCZU?

Tak. Kierowca i osoby postronne nie są narażone na ryzyko porażenia prądem.

Q: CZEMU NAŁADOWANIE BATERII DO 80% TRWA ZDECYDOWANIE KRÓCEJ NIŻ KOŃCOWYCH 20%?

Szybkość ładowania jest ograniczona przez konstrukcję akumulatorów litowo-jonowych i procesy zachodzące podczas ładowania, gdzie ostatnie 20% może trwać tak długo, jak pierwsze 80%. Końcowe etapy ładowania są dokładnie kontrolowane przez system zarządzania akumulatorem.

Q: JAK DŁUGO SAMOCHÓD ELEKTRYCZNY MOŻE BYĆ POZOSTAWIONY BEZ ŁADOWANIA? PRZYKŁADOWO, CZY MOGĘ GO ZOSTAWIĆ NA PARKINGU NA LOTNISKU?

I‑PACE może zostać pozostawiony bez opieki przez co najmniej sześć miesięcy, aczkolwiek zalecane jest podłączenie raz w miesiącu. System zarządzania akumulatorem jest sterowany elektronicznie i zużywa bardzo mało energii.

Q: CZYM SĄ "PRZEJŚCIOWE" I "DOCELOWE" PUNKTY ŁADOWANIA'?

Docelowe punkty ładowania to ładowarki znajdujące się w lokalnych galeriach handlowych, hotelach, siłowniach itp.

Przejściowe punkty ładowania można znaleźć przykładowo na stacjach paliwowych oraz dedykowanych stacjach ładowania pojazdów elektrycznych, zapewniających maksymalne ładowanie w krótkim czasie.

Q: CZY JEST DOSTĘPNA DEDYKOWANA APLIKACJA NA SYSTEM IOS LUB ANDROID, KTÓRA BĘDZIE MI ASYSTOWAĆ PODCZAS ŁADOWANIA MODELU I‑PACE?

Tak. Aplikacja InControl Remote, dostępna zarówno dla systemów iOS, jak i Android, umożliwia zatrzymanie lub rozpoczęcie ładowania, zarządzanie czasem do odjazdu, wstępne przygotowanie pojazdu i ustawienie maksymalnego stanu naładowania. Aplikacja wysyła również powiadomienia, jeśli wtyczka ładowania zostanie nieoczekiwanie usunięta lub jeśli ładowanie zostało przerwane z powodu braku zasilania.

OSIĄGI
Q: CZY PRZYCZEPNOŚĆ I PROWADZENIE SAMOCHODU ELEKTRYCZNEGO JEST PORÓWNYWALNE Z SAMOCHODEM KONWENCJONALNYM?

Samochody elektryczne generują maksymalny moment obrotowy już od samego startu, zapewniając przy tym imponujące przyspieszenie.

Umiejscowienie zestawu baterii między osiami zapewnia również niższy środek ciężkości i równomierny rozkład ciężaru co przekłada się na lepsze właściwości jezdne. Bez konieczności montowania dużego silnika z przodu koła mogą być ustawione bliżej zewnętrznych naroży pojazdu, co zwiększa stabilność i sterowność.
Wszystko to umożliwia ekscytujące i dynamiczne wrażenia z jazdy, które zapewniają, że masz do czynienia z prawdziwym Jaguarem.

Q: CZYM JEST HAMOWANIE REGENERACYJNE?

Silniki elektryczne zużywają energię, aby zapewnić ruch. Kiedy ten ruch nie jest już potrzebny, na przykład podczas zwalniania, siła hamowania może być wykorzystana do odwrócenia działania silnika i wytworzenia energii elektrycznej. Wytworzona energia elektryczna może zostać doprowadzona do akumulatora, zwiększając jednocześnie zasięg pojazdu.

Q: SAMOCHODY MARKI JAGUAR ZAWSZE POSIADAŁY MOŻLIWOŚĆ ZMIANY USTAWIENIA DYNAMIKI JAZDY. CZY SAMOCHODY ELEKTRYCZNIE TAKŻE ZOSTAŁY WYPOSAŻONE W TAKIE FUNKCJE?

I‑PACE został wyposażony w trzy tryby pracy, które automatycznie dostosowują ustawienia pojazdu w celu zapewnienia komfortu, dynamiki lub uzyskania jak największego zasięgu.

BEZPIECZEŃSTWO
Q: CZY SAMOCHODY ELEKTRYCZNE SĄ BEZPIECZNE?

Pojazdy elektryczne są zaprojektowane, skonstruowane i przetestowane pod kątem wszystkich obecnych i proponowanych norm bezpieczeństwa.

Uznane procedury testów bezpieczeństwa i certyfikacja zapewniają, że pojazdy elektryczne są bezpieczne w razie wypadku.

Q: CO SIĘ STANIE GDY WJADĘ MODELEM I‑PACE W GŁĘBSZĄ WODĘ?

I‑PACE posiada głębokość brodzenia aż 500 mm oraz systemy bezpieczeństwa zaprojektowane do radzenia sobie z głębszą wodą.

Q: CZY MAJĄC SAMOCHÓD ELEKTRYCZNY MOGĘ KORZYSTAĆ Z MYJNI SAMOCHODOWEJ?

Tak. Pojazdy elektryczne są projektowane i testowane zgodnie z tymi samymi normami, co pojazdy z konwencjonalnymi silnikami spalinowymi.

Q: CZY SAMOCHODY ELEKTRYCZNE MOGĄ BYĆ ŁADOWANE W DESZCZU?

Tak. Kierowca i osoby postronne nie są narażone na ryzyko porażenia prądem.

OBSŁUGA
Q: CZY SAMOCHODY ELEKTRYCZNE SĄ TRUDNE W OBSŁUDZE?

W porównaniu z pojazdem z silnikiem spalinowym, pojazdy elektryczne wymagają mniej konserwacji, ponieważ mają mniej ruchomych części. Innymi słowy, mniej elementów jest narażonych na zużycie.

Q: CZY SAMOCHÓD ELEKTRYCZNY MOŻNA HOLOWAĆ JEŚLI WYSTĄPIŁA USTERKA ELEKTRYCZNA LUB NIE MA ZASIĘGU?

W razie potrzeby I‑PACE'a można holować na krótkich dystansach przy niskich prędkościach.

Q: JEŚLI PODCZAS JAZDY W SAMOCHODZIE ZOSTANIE PRZEBITA OPONA, CZY SAMOCHÓD ELEKTRYCZNY MOŻE BYĆ PODNIESIONY W TEN SAM SPOSÓB CO NORMALNY SAMOCHÓD?

Tak. Nadwozie modelu I‑PACE zostało zaprojektowane tak, aby było równie sztywne jak nadwozie pojazdu z silnikiem spalinowym.

Nie możesz znaleźć odpowiedzi na pytanie, które masz na temat samochodów elektrycznych? Skontaktuj się z Przedstawicielem marki Jaguar.

SKONTAKTUJ SIĘ Z DILEREM
STWÓRZ SWOJEGO

Odkryj elektryzujące połączenie osiągów, technologii oraz stylu i stwórz swojego idealnego Jagura.

KONFIGURATOR
BĄDŹ NA BIEŻĄCO

WLTP (ogólnoświatowa, zharmonizowana lekka procedura testowania pojazdów) jest nowym procesem wprowadzanym od 2017 r., Który mierzy zużycie paliwa / energii, zasięg i emisję spalin w samochodach osobowych w Europie. Testuje pojazdy z wyposażeniem opcjonalnym oraz z bardziej wymagającą procedurą testową i profilem jazdy.

Oficjalne dane z testów UE na podstawie testów producenta przeprowadzonych zgodnie z prawodawstwem UE. Tylko do celów porównawczych. Liczby rzeczywiste i ogólne dane mogą się różnić w zależności od zmiennych dot. jazdy i warunków otoczenia.

Opisane funkcje mogą być opcjonalne, prosimy o kontakt z lokalnym przedstawicielem marki Jaguar w celu sprawdzenia dostępności. Niektóre funkcje wymagają odpowiedniej karty SIM z odpowiednią umową dotyczącą transferu danych, która będzie wymagać dodatkowej subskrypcji po początkowym terminie zalecanym przez sprzedawcę. Łączność mobilna nie może być zagwarantowana we wszystkich lokalizacjach. Informacje i obrazy wyświetlane na tej stronie w związku z technologią, w tym ekranami lub sekwencjami, podlegają aktualizacji oprogramowania, kontroli wersji i innym zmianom systemowym / wizualnym w zależności od wybranych opcji. Wszystkie funkcje w samochodzie powinny być używane przez kierowców tylko wtedy, gdy są dla nich bezpieczne. Kierowcy muszą mieć pewność, że cały czas mają pełną kontrolę nad pojazdem.

SAMOCHODY NOWE
Sprawdź naszą ofertę samochodów nowych i znajdź swój wymarzony samochód
KONFIGURATOR
Skorzystaj z konfiguratora aby stworzyć swojego idealnego Jaguara.
POBIERZ KATALOG
Dowiedz się więcej o samochodach Jaguar.
ZNAJDŹ DILERA
Skorzystaj z naszego lokalizatora aby znaleźć najbliższego Dilera.