Płyn DEF/AdBlue
NORMA EMISJI SPALIN EURO 6, SILNIKI DIESLA ORAZ SELEKTYWNA REDUKCJA KATALITYCZNA - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Wyjaśniamy co oznacza norma emisji spalin Euro 6 dla naszych samochodów, kierowców oraz środowiska.

CZYM JEST PŁYN DIESEL EXHAUST FLUID (DEF)?

DEF, powszechnie znany jako AdBlue®, AUS 32 oraz ARLA 32, nie jest substancją zaliczaną do niebezpiecznych, ani groźnych dla środowiska. Nie jest też palny, wybuchowy, ani szkodliwy dla zdrowia. Przechowywany w specjalnym, dedykowanym zbiorniku w samochodzie, DEF jest wprowadzany do układu wydechowego w celu oczyszczenia spalin. Zamienia tlenki azotu (NOx) w nieszkodliwą parę wodną oraz azot.

Obejrzyj film
yt:wJAJ_gSByQY
KIEDY BĘDĘ WIEDZIAŁ, ŻE POZIOM PŁYNU DEF W MOIM SAMOCHODZIE JEST NISKI?

Komputer pokładowy wyświetli serię informacji w momencie gdy poziom płynu DEF będzie niski.

1.Pierwsza informacja pojawi się w momencie gdy zalecane będzie uzupełnienie płynu w zbiorniku.

2.Druga informacji pojawi się wraz z POMARAŃCZOWĄ kontrolką ostrzegawczą mówiącą o konieczności uzupełnienia płynu w zbiorniku.

3.Trzecia informacja rozpocznie odliczanie dystansu, po przekroczeniu którego uruchomienie auta nie będzie możliwe bez uzupełnienia płynu.

4.Ostatnia informacja pojawi się wraz z CZERWONĄ kontrolką ostrzegawczą, która będzie oznaczać, że nie ma już płynu DEF w zbiorniku i kolejne uruchomienie pojazdu będzie niemożliwe bez uzupełnienia poziomu płynu.

Znajdź dilera

UWAGA: Gdy poziom DEF staje się niski, wyświetla się powiadomienie na komputerze pokładowym. Prosimy o uzupełnienie poziomu płynu DEF przy najbliższej okazji. Istnieje możliwość skontaktowania się z Autoryzowaną Stacją Obsługi Jaguar w celu uzupełnienia poziomu płynu DEF. Jeśli to konieczne, poziom płynu DEF można uzupełnić korzystając ze specjalnych butelek dostępnych w ASO marki Jaguar. Przeciętne zużycie płynu DEF to 1 litr na 800 km przjechanej trasy, jednak zużycie może się znacznie różnić w zależności od stylu jazdy, warunków pogodowych i stanu drogi.

OBSŁUGA UKŁADU DEF

Ważne jest, aby kontrolować poziom płynu DEF w układzie oczyszczania spalin swojego Jaguara, ponieważ prawodawstwo UE zabrania uruchomić silnik w przypadku jego braku. Twój samochód z wyprzedzeniem zasygnalizuje Ci, gdy poziom płynu jest niski i będzie informował zdecydowanie wcześniej, abyś miał czas na jego dolanie. Podczas rutynowej wizyty w Autoryzowanej Stacji Obsługi marki Jaguar zbiornik zostanie napełniony jako część zaplanowanego serwisu. Proszę odnieść się do instrukcji obsługi pojazdu, aby uzyskać więcej informacji.

Znajdź dilera
HOW TO REFILL YOUR AdBlue<sup>TM</sup> TANK
JAGUAR XE
Obejrzyj film
yt:Co0KZ2-P-tY
JAGUAR XF
Obejrzyj film
yt:Iw0LfNWqlWI
JAGUAR XJ
Obejrzyj film
yt:kGF-tVOet6I
JAGUAR F‑PACE
Obejrzyj film
yt:7TVPQ8jrXr0
AdBlue™

For mid service Top-Ups, we are now offering an AdBlue™ to manufacturers recommended fill-level, regardless of the amount required*. If you have purchased a Jaguar Service Plan you can get a free refill from your local retailer.

FIND A RETAILER
CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA
OGÓLNE
JAK CZĘSTO POWINIENEM UZUPEŁNIAĆ POZIOM PŁYNU DEF?

Przeciętne zużycie płynu DEF to 1 litr na 800 km przjechanej trasy, jednak zużycie może się znacznie różnić w zależności od stylu jazdy, warunków pogodowych i stanu drogi.

CO SIĘ STANIE GDY ZABRAKNIE PŁYNU DEF W ZBIORNIKU?

Jeśli zabraknie płynu DEF, nie będzie możliwości ponownego uruchomienia silnika Twojego Jaguara jeśli go wyłączysz - jest to wymóg przepisów dotyczących emisji EU6. Zbiornik musi być napełniony minimum 3,6l płynu DEF zanim pojazd zostanie uruchomiony.

JAK POWINIENEM PRZECHOWYWAĆ PŁYN DEF?

Zawsze przechowuj DEF w oryginalnym opakowaniu i przestrzegaj zaleceń producenta, pokazanych na butelce, dotyczących przechowywania i użytkowania. Płyn DEF nie powinien być przechowywany w pojeździe.

CZYM JEST USTAWODAWSTWO DOT. EMISJI?

Ustawodawstwo dotyczące emisji ma na celu uczynienie samochodów bardziej przyjaznymi dla środowiska poprzez ograniczenie emisji spalin.

OBSŁUGA
JAK SPRAWDZĘ POZIOM PŁYNU DEF?

Dystans do następnego uzupełnienia płynu DEF można sprawdzić w każdej chwili za pomocą komputera pokładowego w samochodzie*.
Wykonaj następujące kroki:

1.Włącz zapłon, lecz nie odpalaj silnika (upewnij się, że odpowiedni kluczyk jest wewnątrz pojazdu oraz, że pedał hamulca nie jest wciśnięty. Przytrzymaj przycisk START/STOP do momentu podświetlenia deski rozdzielczej)

2.Naciśnij przycisk OK na kierownicy aby uzyskać dostęp do głównego menu komputera pokładowego (w niektórych modelach, należy kilkukrotnie nacisnąć przycisk OK na kierownicy, do momentu pojawienia się Asystenta Podróży na ekranie komputera)

3.Używając strzałek na kierownicy, odnajdź i zaznacz funckję "Informacje o pojeździe"

4.Naciśnij przycisk OK, aby potwierdzić wybór.

5.Przewiń listę, odnajdź i zaznacz funkcję "Diesel Exhaust Fluid" (w niektórych modelach wyświetlane jako "Następny przegląd")

6.Naciśnij przycisk OK, aby potwierdzić wybór - komputer pokazuje dystans do następnego uzupełnienia płynu DEF.


*Nie wszystkie pojazdy wyposażone są w funkcję wyświetlania tej informacji. Skontaktuj się z lokalnym dealerem Jaguar w celu dalszych informacji.

CZY MOGĘ SAM UZUPEŁNIĆ POZIOM PŁYNU DEF?

Tak, u autoryzowanego dealera marki Jaguar możesz kupić butelkę o pojemności 1,89 L, zawierającą płyn DEF, aby uzupełnić poziom płynu samodzielnie. Butelki zostały specjalnie zaprojektowane, aby były łatwe i bezpieczne w użyciu. Nie zalecamy uzupełniania poziomu płynu DEF używając innego rodzaju opakowań. Nie dolewaj żadnych innych płynów do zbiornika lub płynu DEF, który nie spełnia norm ISO22241-1 lub DIN 70070 ponieważ może mieć to wpływ na działanie Twojego samochodu. Jeśli wlejesz przez pomyłkę płyn DEF do zbiornika paliwa swojego samochodu, NIE ODPALAJ silnika i od razu skontaktuj się ze swoim lokalnym delaerem Jaguar. Nie powinno się używać do napełniania płynu DEF dystrybutorów na stacjach paliwowych ponieważ wytwarzają za duży przepływ płynu co może uszkodzić zbiornik płynu DEF w Twoim samochodzie. Prosimy o zapoznanie się z instrukcją napełniania zbiornika płynu DEF w Instrukcji Obsługi.

BEZPIECZEŃSTWO
CZY PŁYN DEF JEST NIEBEZPIECZNY?

Chociaż DEF nie jest niebezpieczny, to jeśli dojdzie do kontaktu z jakąkolwiek częścią ciała, lub nastąpi przypadkowe spożycie, prosimy zapoznać się z zaleceniami na opakowaniu i zasięgnąć porady lekarza. Jeśli DEF zetknie się z lakierem Twojego Jaguara, wystarczy go zetrzeć i spłukać powierzchnię. Aczkolwiek DEF może poplamić tapicerkę i odzież - w przypadku rozlania powinien zostać natychmiast usunięty przy użyciu zimnej wody i wilgotnej szmatki.

CZYM JEST EURO 6?

Euro 6 jest to norma dopuszczalnych emisji spalin w nowych pojazdach sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej. Ma za zadanie wymusić na producentach tworzenie samochodów przyjaznych środowisku naturalnemu. Norma posiada zapisy regulujące limity emisji szkodliwych substancji, tlenków azotu (NOx) oraz węglowodorów (HC), przez samochód na każdy kilometr przebytej drogi.

Samochody z silnikami benzynowymi oraz diesla podporządkowane są różnym ograniczeniom w normie Euro 6. Dla samochodów z silnikiem diesla, dozwolony limit emisji tlenków azotu (NOx) został obniżony do 80 mg/km (z wartości 180 mg/km), podczas gdy limit emisji węglowodorów został obniżony do 170 mg/km (z wartości 230 mg/km). Limit emisji tlenków azotu dla aut napędzanych silnikiem benzynowym pozostał na poziomie 60 mg/km, a emisja węglowodorów na poziomie 100 mg/km.

Wraz z innymi producentami samochodów , Jaguar jest prawnie zobowiązany do przestrzegania nowych przepisów w następujących terminach:

- Od 1 stycznia 2015 roku wszystkie nowo wprowadzone pojazdy muszą spełniać normy Euro 6 . Dotyczy to wszystkich nowych modeli na rynku , na przykład : Jaguar XE - Pojazdy już w sprzedaży muszą być zgodne z Euro 6 od 1 września 2015 roku , aczkolwiek: pojazdy już w sprzedaży, które zostały zbudowane i wysłane przez producenta przed dniem 1 czerwca 2015 mogą być nadal sprzedawane do 1 września 2016. Jednakże, producent musi wystąpić o odstępstwo w ​​tych przypadkach.

CZYM JEST TECHNOLOGIA SELEKTYWNEJ REDUKCJI KATALITYCZNEJ (SCR)?

Wszystkie samochody marki Jaguar, od roku modelowego 2016, są wyposażone w technologię selektywnej redukcji katalitycznej (SCR). Umożliwia nam to spełniać przepisy dotyczące emisji EU6 przez zmniejszenie emisji tlenku azotu (NOx) z układu wydechowego, nawet do 90%. Oprócz nowej generacji katalizatora, technologia SCR wymaga użycia specjalnego płynu Diesel Exhaust Fluid (DEF).

Znajdź dilera

*AdBlue® usage is dependant on driving style and supplied figures are indicative only

The DEF quality and flow rate are similarly monitored. You will be notified if the system detects inferior DEF quality or a malfunction, starting with an alert that gives you 530 miles to correct the problem. Once more, the vehicle will not restart if you don’t take corrective action in this period.

PETROL AND DIESEL EMISSION STANDARDS IMPROVEMENT 2000 – 2014

Technical innovations have helped to lower vehicle emissions over the last 15 years. Since 2000, NOx limits for diesel engines have reduced by 84% and particulates by 90%.

The table below outlines the reductions:

For more information on DEF please contact your local Jaguar Retailer or refer to your Owner’s Handbook. AdBlue® is a registered trademark of the Verband der Automobilindustrie e. V. (VDA).

TERMS AND CONDITIONS

*Offer available at participating Jaguar Retailers / Authorised Repairers. Fee for DEF / AdBlue® check and top up to manufacturer fill level is £29.99 RRP per vehicle on a single visit. Eligible on Jaguar vehicles only. Please contact your retailer to book in advance to avoid disappointment.

Nie znalazłeś tego czego szukasz?
Skontaktuj się z nami
Znajdź dilera
PORÓWNAJ MODELE
Porównaj pakiety wyposażenia dostępne dla poszczególnych wersji i dopasuj do własnych potrzeb.
POBIERZ KATALOG
Dowiedz się więcej o samochodach Jaguar
ZNAJDŹ DILERA
Skorzystaj z naszego lokalizatora aby znaleźć najbliższego Dilera
AKCESORIA
Spersonalizuj swojego Jaguara dzięki szerokiej gamie akcesoriów specjalnie zaprojektowanych dla Twojego modelu.