Jaguar E‑Type
60-Lecie Modelu E‑Type

JAGUAR E‑TYPE 60-LECIE MODELU E‑TYPE

15 MARCA JAGUAR ŚWIĘTOWAŁ 60-LECIE KULTOWEGO MODELU E-TYPE, KTÓRY OD PIERWSZYCH CHWIL SWOJEJ PREMIERY BYŁ SENSACJĄ I SYNONIMEM SZALONYCH LAT SZEŚĆDZIESIĄTYCH. Z TEJ OKAZJI JAGUAR CLASSIC TWORZY SERIĘ SZEŚCIU LIMITOWANYCH PAR ODRESTAUROWANYCH SAMOCHODÓW E-TYPE Z SILNIKAMI O POJEMNOŚCI 3,8 LITRA INSPIROWANYCH KULTOWYMI EGZEMPLARZAMI „9600 HP” I „77 RW”, POKAZANYMI PREMIEROWO W GENEWIE W 1961 R.

Jaguar Classic zaprezentował swoją pierwszą parę samochodów z kolekcji E-TYPE 60 i ujawnił pełną specyfikację 12 profesjonalnie odrestaurowanych i zmodernizowanych modeli z silnikami o pojemności 3,8E-TYPE zbudowanych z okazji 60-lecia tego kultowego samochodu sportowego.

E-TYPE zadebiutował w Genewie 15 marca 1961 r. Dokładnie sześćdziesiąt lat później kolekcja E-TYPE 60 składa hołd tym dwóm legendarnym samochodom: coupé ‘9600 HP’ oraz roadster ’77 RW’.

Samochody serii E-TYPE 60 Collection są dostępne w niepowtarzalnych kolorach Flat Out Grey (dla coupé) i Drop Everything Green (dla roadstera). Te kompozycje kolorystyczne są inspirowane oryginalnymi kolorami z 1961 roku i nie będą używane w żadnym innym Jaguarze.

Samochody są wyposażone w szereg unikalnych dla modelu E-TYPE 60 elementów konstrukcyjnych opracowanych we współpracy z Julianem Thomsonem, dyrektorem Jaguar Design. Subtelne ulepszenia poprawiające funkcjonalność i właściwości jezdne, w tym pięciobiegowa manualna skrzynia biegów i usprawnione chłodzenie. Nowością jest system informacyjno-rozrywkowy Jaguar Classic z wbudowaną nawigacją satelitarną i łącznością Bluetooth.

POKAZANYMI PREMIEROWO W GENEWIE W 1961 R

Najbardziej charakterystycznym elementem wizualnym tych specjalnie wyprodukowanych samochodów jest grawerowanie wykonane przez artystę i projektanta Kinga Nerda. Zostało ono zrobione na konsoli środkowej każdego z pojazdów, przypominając trasę przejazdu z Coventry do Genewy, jaką pokonały oryginalne samochody.

Dan Pink, Dyrektor, Jaguar Classic, powiedział: “Sześćdziesiąt lat po prezentacji na Salonie Samochodowym w Genewie w marcu 1961 roku, utalentowany zespół Jaguar Classic wypuszcza najlepszy prezent urodzinowy dla E-TYPE: E-TYPE 60 Collection. Dbałość o szczegóły pokazuje jak bardzo ten projekt jest dziełem miłości naszych projektantów, inżynierów i partnerów. Znakomite detale w połączeniu z ulepszoną funkcjonalnością zapewniają, że te modele E-TYPE będą przez dziesięciolecia pożądane i będą cieszyły swoich właścicieli, zaczynając od jedynej w swoim rodzaju podróży z Coventry do Genewy zorganizowanej dla naszych sześciu klientów oraz ich gości latem w 2022 r.”

Najważniejszą zmianą mechaniczną jest specjalnie opracowana pięciobiegowa manualna skrzynia biegów, która posiada synchronizację na wszystkich przełożeniach, skośne zęby przekładni oraz wzmocnioną aluminiową obudowę, zapewniającą większą niezawodność i trwałość, a także krótsze przełożenia i płynniejszą zmianę biegów.

Sześciocylindrowy silnik XK o mocy 265 KM i pojemności 3,8 litra wyposażony jest w elektroniczny zapłon, stylizowaną na 1961 r., chłodnicę ze stopu metali lekkich z elektrycznym wentylatorem chłodzącym i oraz układ wydechowy z polerowanej stali nierdzewnej.

Modele coupé posiadają wygrawerowaną, stylizowaną mapę trasy, pokonaną przez Boba Berry'ego, z zaznaczonymi kluczowymi lokalizacjami oraz napis: „I thought you'd never get here" (Myślałem, że nigdy tu nie dotrzesz), przypominające reakcję założyciela koncernu Jaguar, Sir Williama Lyonsa, na wieść o przybyciu Boba na kilka minut przed zaplanowanym debiutem pojazdu. Natomiast roadstery mają grawerowanie, które wskazuje trasę pokonaną przez Dewisa podczas zorganizowanej na ostatnią chwilę podróży do Szwajcarii, ze szkicem samochodu i kolejnym cytatem Lyonsa - tym razem z instrukcjami dla Normana: „Drop everything and bring the open top E-type over" (Rzuć wszystko i przywieź model z otwartym dachem)".

Johnny Dowell, artysta i projektant znany jako ‘King Nerd’, powiedział: “To była fantastyczna okazja, aby w tych kultowych i wyjątkowych samochodach zaprojektować i wygrawerować historie dwóch epickich przejazdów dwóch legend Jaguara.”

Oprócz konsoli środkowej, wszystkie inne elementy, takie jak znaczek na masce, tarcza obrotomierza, korek wlewu paliwa oraz podwozie są wykończone pamiątkowym logo E-TYPE 60 stworzonym przez Jaguar Design z wyróżnionymi latami 1961-2021.

Latem 2022 r. sześciu klientów wraz z gośćmi weźmie udział w nadzwyczajnej podróży z Coventry do Genewy, w którą wyruszą swoimi samochodami i dzięki której, będą mogli stworzyć własne wspomnienia E-TYPE, ciesząc się zapierającymi dech w piersiach krajobrazami, epickimi drogami - w tym kultowymi alpejskimi przełęczami - ekskluzywnymi miejscami pobytu oraz wyśmienitą kuchnią podczas całej podróży.

E-TYPE
E-TYPE