Premiera Jaguar XF. Prezentacja auta

Jaguar XF• Przedstawiamy nowego Jaguara XF: ulepszony wygląd zewnętrzny, całkowicie nowe, pięknie wykonane wnętrze, zaawansowane technologie informacyjno-rozrywkowe i wydajne silniki z technologią hybrydową MHEV.
Nowy wygląd zewnętrzny: Nowy przedni zderzak, reflektory full LED, nowy wzór osłony chłodnicy i nowy tylny zderzak zapewniają bardziej asertywny wygląd.

Piękne wnętrze: Zupełnie nowe wnętrze charakteryzuje się starannie dobranymi, luksusowymi materiałami i wykwintnymi detalami, które zapewnią współczesne, uspokajające doznania pasażerom.

Nowy diesel MHEV: 2-litrowy diesel o mocy 204KM został wyposażony w technologię hybrydową MHEV i jest o 24KM mocniejszy od poprzedniej wersji silnika, (z obniżoną emisją CO2 od 130g/km* i zmniejszonym zużyciem paliwa od 4.9l/100km* w nadwoziu sedan).

Zawsze podłączony do sieci: Technologie obejmują najnowszą wersję systemu multimedialno-informacyjnego Pivi Pro z 11,4-calowym, szklanym, zakrzywionym ekranem dotykowym HD.

Zawsze aktualne informacje: Funkcja Software-Over-The-Air zapewnia bezproblemową i zdalną instalację najnowszych wersji systemów w samochodzie.

Lepsze samopoczucie pasażerów: na pokładzie nowego XF znajduje się m.in. innowacyjny system aktywnej eliminacji hałasu drogowego oraz system jonizacji powietrza w kabinie, z filtrem PM2.5, w celu wychwytywania najdrobniejszych cząsteczek i alergenów.

Mocne silniki benzynowe: Wyrafinowane silniki benzynowe z rodziny Ingenium
o mocy 250KM i 300KM zapewniają przyspieszenie 0-100km/h odpowiednio
w 6,5 sek i 5,8 sek (dane dla nadwozia Sedan)

Inteligentny napęd na wszystkie koła: Każdy XF posiada ośmiobiegową, automatyczną skrzynię biegów i jest dostępny z napędem na wszystkie koła.

6 października 2020 r., Whitley, Wielka Brytania: Nowy, dynamiczny Jaguar XF w wersjach Sedan oraz Sportbrake charakteryzują się ulepszonym wyglądem zewnętrznym, całkowicie nowym wnętrzem zawierającym nowe, luksusowe materiały oraz płynnie zintegrowane, połączone i przyszłościowe technologie. Nowy XF prezentuje współczesny brytyjski design i inżynierię w najlepszym wydaniu.

Nowa generacja czterocylindrowego, turbodoładowanego silnika wysokoprężnego Ingenium, o pojemności 2-litrów, z technologią hybrydową MHEV oraz najnowszy czterocylindrowy silnik benzynowy Ingenium o pojemności 2-litrów napędzają nowego Jaguara XF, zapewniając zwiększoną wydajność i wysokie osiągi.

Na zewnątrz przeprojektowany został przedni zderzak z większymi i mniejszymi wlotami powietrza dla zwiększenia wizualnej szerokości. Szerokość wizualną zwiększa nowa osłona chłodnicy z detalem w postaci siatki inspirowanej legendarnym logo Jaguara. W bocznych otworach wentylacyjnych błotnika znajduje się teraz ikoniczne logo Jaguara, pokazujące wyjątkową dbałość o szczegóły występujące w całym pojeździe.

Nowe, super smukłe, reflektory full LED z oświetleniem do jazdy dziennej w kształcie podwójnej litery „J" są dostępne także z opcjonalną technologią Pixel LED. Dzięki funkcji Adaptive Driving Beam, która monitoruje drogę przed pojazdem i automatycznie dostosowuje światła drogowe tworząc różne wzory wiązki światła, przesłaniając różne segmenty diód LED, aby zoptymalizować widoczność bez rozpraszania uwagi innych kierowców.

Reflektory Premium LED są standardowo montowane we wszystkich wersjach wyposażenia, a w wersjach SE i HSE jest dostępna także funkcja Asystenta automatycznych świateł drogowych (AHBA). Technologia ta wykorzystuje kamerę skierowaną do przodu aby automatycznie przełączać światła między wiązką świateł drogowych i mijania, dzięki czemu nadjeżdżający kierowcy nie są oślepiani. Animowane wskaźniki kierunkowe są również dostępne jako wyposażenie opcjonalne.

Ulepszenia projektowe z tyłu obejmują szerszy zderzak oraz tylny dyfuzor w kolorze nadwozia, który optycznie obniża samochód. W werji XF Sedan dostępne są także przyciemnione obramowania tylnych świateł.

W specyfikacji R-Dynamic, nowy XF charakteryzuje się serią wyraźnych elementów konstrukcyjnych dla uzyskania bardziej asertywnego wyglądu, podczas gdy wszystkie modele są dostępne z opcjonalnym pakietem stylizacji nadwozia Black, który zapewnia jeszcze bardziej dynamiczny wygląd z elementami wykończonymi w kolorze Gloss Black.

Luksusowe i nowoczesne wnętrze

XF ma zupełnie nowe wnętrze, w którym nacisk został położony na luksus, nowoczesne technologie oraz wyrafinowanie. Nowy design kokpitu jest odważniejszy, bardziej dynamiczny i bardziej skoncentrowany na kierowcy. Nowa, sportowa konsola środkowa, przechodzi w deskę rozdzielczą wyposażoną w opcjonalną, bezprzewodową ładowarkę z wzmaczniaczem sygnału telefonicznego (na wybranych rynkach).

Sercem nowego wnętrza jest płynnie zintegrowany, centralny, zakrzywiony, szklany ekran dotykowy HD o przekątnej 11,4” w eleganckiej obudowie ze stopu magnezu, za pomocą którego steruje się nowym systemem informacyjno-rozrywkowym Pivi Pro. Autentyczne wykończenia, w tym forniry z drewna o otwartych porach i aluminium, mają pięknie ukształtowane kształty, takie jak górna wkładka drzwiowa. Laserowo wytrawiona obudowa głośnika średniotonowego i metalowe pokrętło sterujące JaguarDrive Control uosabiają dbałość o szczegóły.

Julian Thomson, Design Director, powiedział: "Jaguar XF posiada nowy wygląd zewnętrzny, który zapewnia bardziej asertywną i pewną prezencję, podczas gdy zupełnie nowe wnętrze jest bardziej luksusowe i wykazuje wyjątkowy poziom wykonania. Wnętrze modelu XF płynnie integruje zaawansowane technologie i jest po prostu pięknym miejscem, w którym chce się być".

Nowy selektor biegów - tylko jeden z wielu pięknych detali - posiada górną część wykończoną szwem przypominającym piłkę do krykieta, zaś dolna część wykonana została z precyzyjnie zaprojektowanego metalu dla zwiększenia wrażliwości dotykowej.

Nowe boczki drzwi, wyposażone w nowy 360 stopniowy uchwyt, zapewniają łatwiejszy dostęp i zwiększone możliwości przechowywania butelek z napojami i innych przedmiotów w kieszeniach drzwi.

Nowe fotele posiadają szerszą amortyzację, nowe funkcje masażu oraz lepsze pokrycie stref grzewczych i chłodzących. Wytłoczone logo Jaguar znajduje się na wszystkich standardowych zagłówkach, a zestaw etykiet tapicerskich "Est.1935 Jaguar Coventry" podkreśla dziedzictwo marki.

Seria zaawansowanych technologii zapewnia zdrowie i dobre samopoczucie wszystkich użytkowników. Opcjonalny we wszystkich modelach system jonizacji powietrza w kabinie poprawia jakość powietrza we wnętrzu dzięki technologii Nanoe, która pomaga usuwać alergeny i nieprzyjemne zapachy. System posiada również filtr PM2.5, który wychwytuje najdrobniejsze cząstki stałe w celu poprawy zdrowia i samopoczucia pasażerów.

Zaawansowane, wydajne silniki

Nowe Jaguary XF Sedan i XF Sportbrake są wyposażone w czterocylindrowe silniki benzynowe Ingenium i układy napędowe nowej generacji z silnikiem wysokoprężnym, które korzystają z technologii MHEV (Mild Hybrid Electric Vehicle).

Nowy XF jest dostępny wyłącznie z ośmiobiegową, automatyczną skrzynią biegów, napędem na tylne lub wszystkie koła oraz następującymi opcjami silnika:

Diesel
- 2.0L R4 Turbo 204KM, 8AT, RWD/AWD

Benzyna
- 2.0L R4Turbo 250KM, 8AT, RWD / AWD
- 2.0L R4Turbo 300KM, 8AT, AWD

Diesel o mocy 204KM produkuje 430 Nm, jego system MHEV wykorzystuje zintegrowaną prądnicę rozruchową (BiSG) umieszczoną w komorze silnika, aby zbierać energię zwykle traconą podczas zwalniania i hamowania, która jest następnie magazynowana w akumulatorze litowo-jonowym 48V umieszczonym pod podłogą bagażnika. Jest ona w stanie przetworzyć zgromadzoną energię i wykorzystać ją do wsparcia silnika podczas ruszania / przyspieszania, jednocześnie zapewniając bardziej wyrafinowany i czuły system STOP / START.

Nowy silnik wysokoprężny o mocy 204KM z technologią MHEV rozpędza model XF Sedan (RWD) do 100 km/h w 7,6 sekundy, emitując od 130 g/km* CO2 i zużywając od 4,9 l/100km*. Wersja XF Sportbrake (AWD) jest zdolna uzyskać prędkość 100km/h w 8,0 sekund, emitując od 137 g/km* CO2 i zużywając od 5,2 l/100km*. Zapewnia to niskie koszty eksploatacji i stanowi 13-procentową poprawę w zakresie emisji zanieczyszczeń oraz 14-procentową poprawę wydajności wersji XF Sedan (RWD) w porównaniu z poprzednim silnikiem wysokoprężnym o mocy 180KM, a także wzrost mocy o 24KM.

Użytkownicy preferujący jednostki benzynowe mogą wybierać pomiędzy dwoma wariantami 2-litrowego silnika z rodziny Ingenium o mocy 250KM / 365Nm lub 300KM / 400Nm. Obydwa warianty zostały wyposażone w najnowsze technologie, w tym turbosprężarkę twin scroll oraz system Continuous Variable Valve Lift (CVVL), co zapewnia połączenie wyrafinowanych osiągów i wydajności.

Silnik benzynowy o mocy 250KM zapewnia zużycie paliwa od 8,0 l/100km*, emisję CO2 od 181g/km* i przyspieszenie 0-100km/h w 6,9 sekundy w przypadku modelu XF Sedan (RWD) oraz od 188g/km* CO2 i od 8,3 l/100km* w przypadku wersji XF Sportbrake (RWD).

XF Sedan z jednostką o mocy 300KM, dostępny jest wyłącznie z napędem na wszystkie koła (AWD) co pozwala mu przyspieszyć do 100 km/h w zaledwie 6,1 sekundy.

Wszystkie silniki zostały połączone z ośmiobiegową, automatyczną skrzynią biegów, która może być sterowana za pomocą łopatek zmiany biegów przy kierownicy w celu zwiększenia zaangażowania kierowcy.

Zaawansowane technologie łącznościowe

Nowy XF jest wyposażony w elektroniczną architekturę pojazdu nowej generacji firmy Jaguar, nazwaną EVA 2.0. Wspiera szereg nowych technologii, aby zapewnić, że pojazd jest zawsze podłączony i zawsze posiada aktualne oprogramowanie.

Najnowszy system informacyjno-rozrywkowy Pivi Pro jest dostępny za pośrednictwem całkowicie nowego 11,4-calowego, zakrzywionego, szklanego ekranu dotykowego HD. Najważniejsze zalety to większa przejrzystość - ekran jest trzykrotnie jaśniejszy i większy o 48% w porównaniu z poprzednim ekranem, a uproszczone struktury menu umożliwiają kierowcom dostęp lub wykonanie do 90% typowych zadań z ekranu domowego za pomocą maksymalnie dwóch dotknięć.

Aby ułatwić kierowcom szybki dostęp do ważnych informacji, nowy XF został wyposażony w nowy 12,3-calowy, cyfrowy zestaw wskaźników kierowcy z ulepszoną grafiką i konfigurowalnym układem, który może wyświetlać pełnoekranowe mapy z wskazówkami nawigacji, cyfrowe tarcze prędkościomierza i obrotomierza, multimedia, listę kontaktów lub szczegóły informacji i rozrywki. W połączeniu z najnowszą generacją wyświetlacza przeziernego HUD, nowy XF zapewnia kierowcom wszystkie informacje, których potrzebują, przy jak najmniejszym rozproszeniu uwagi.

Nowy, intuicyjny system informacyjno-rozrywkowy został standardowo wyposażony w technologię Apple CarPlay® i umożliwia klientom jednoczesne podłączenie dwóch telefonów przez Bluetooth. Android Auto™ i Baidu CarLife są również dostępne w standardzie, w zależności od wybranego rynku. Bezprzewodowa ładowarka urządzeń mobilnych z wzmacniaczem sygnału pozwala na szybkie naładowanie smartfona. System zapewnia również wyraźniejsze połączenia za pomocą zewnętrznej anteny.

Aby umożliwić niemal natychmiastowy rozruch, Pivi Pro posiada dedykowane źródło zasilania, dzięki czemu jest gotowe do użycia, gdy tylko klienci znajdą się za kierownicą.

Kolekcja nowych, wygodnych technologii zawiera funkcję Software-Over-The-Air (SOTA), która zapewnia, że XF zawsze korzysta z najnowszego oprogramowania. Technologia ta oznacza, że właściciele nie muszą odwiedzać autoryzowanych serwisów, aby zaktualizować oprogramowanie pojazdu.

Łączność Pivi Pro zapewnia najnowsza wbudowana technologia dual-sim z dwoma modemami LTE, która umożliwia systemowi wykonywanie wielu funkcji jednocześnie, takich jak strumieniowe przesyłanie multimediów i pobieranie aktualizacji SOTA, bez pogorszenia wydajności. Zaawansowana łączność zapewnia również minimalizację przerw sygnału powodowanych brakiem pokrycia danego obszaru, ponieważ system wyszukuje automatycznie dostawcę z silniejszym sygnałem.

Pierwsza w tym segmencie, aktywna technologia redukcji szumów drogowych stale monitoruje wibracje z powierzchni drogi i oblicza przeciwną fazę fali dźwiękowej potrzebną do usunięcia hałasu słyszanego przez pasażerów. Oznacza to niższe poziomy hałasu w kabinie, co zapewnia wyrafinowanie i zmniejszenie uczucia zmęczenia, zwykle związane z długotrwałym narażeniem na hałas o niskiej częstotliwości. Ilość osób w samochodzie jest monitorowana, a system stale optymalizuje wydajność, aby zapewnić jak najlepsze wrażenia dla każdego.

Dodatkowo, lusterko wsteczne ClearSight** przekazuje kierowcy niezakłócony widok na drogę z tyłu. Dzięki zastosowaniu szerokokątnej kamery, system dostarcza wysokiej rozdzielczości obraz bez względu na słabe oświetlenie zewnętrzne lub deszcz.

W celu zwiększenia wygody użytkowania, nowy Activity Key drugiej generacji może być używany do blokowania, odblokowywania i uruchamiania pojazdu bez konieczności obecności w nim konwencjonalnego pilota. Urządzenie wyposażone jest także w zegarek, a okres między kolejnymi ładowaniami wynosi do siedmiu dni.

Nowy XF korzysta również z najnowszych technologii wspomagających kierowcę. Obejmują one m.in. system monitorowania ruchu podczas wysiadania (CEM), który alarmuje zarówno pasażerów z przodu, jak i z tyłu o zbliżającym się samochodzie lub rowerzyście podczas wysiadania z pojazdu. Tempomat adaptacyjny automatycznie utrzymuje zadaną odległość od pojazdu jadącego z przodu.

Najnowsza technologia kamer surround 3D pozwala wykorzystać zaawansowaną funkcjonalność obrazu 3D dzięki zastosowaniu najnowszych kamer, które zapewniają większą szczegółowość i opcjonalny podgląd w czasie rzeczywistym podczas manewrowania pojazdem.

Zaangażowanie Jaguara w tworzenie mocnych i lekkich pojazdów jest kontynuowane w nowym XF. Architektura intensywnie wykorzystująca aluminium została stworzona z materiału pochodzącego z produkcji w obiegu zamkniętym w celu zwiększenia zrównoważonego rozwoju i stanowi istotny wkład firmy Jaguar w projekt „Destination Zero” - świata o zerowej emisji zanieczyszczeń, bez wypadków i korków.

Klienci mogą wybierać spośród wersji wyposażenia S, SE i HSE, wszystkie są dostępne także w wersji nadwozia R-Dynamic. Opcjonalnie we wszystkich modelach dostępny jest również pakiet stylizacji nadwozia Black.


*Wszystkie dane dotyczą cyklu mieszanego wg WLTP (TEL).

Uwaga: Podane liczby są wynikiem oficjalnych testów producenta przeprowadzonych zgodnie z przepisami UE. Dane służą wyłącznie do celów porównawczych. Dane uzyskane podczas eksploatacji mogą się różnić. Dane dotyczące emisji CO2, zużycia paliwa / energii i zasięgu mogą się różnić w zależności od takich czynników, jak styl jazdy, warunki otoczenia, obciążenie, zamontowane koła oraz akcesoria.

**Funkcje dostępne w nowym Jaguarze XF Sedan.