Asystent kierowcy i funkcje wspomagające jazdę – wysokie bezpieczeństwo w samochodach Jaguar

<span style="line-height:1.2;">Asystent kierowcy i funkcje wspomagające jazdę – wysokie bezpieczeństwo w samochodach Jaguar</span>

Samochody marki Jaguar oprócz luksusowego wykończenia i sportowego prowadzenia oferują wysoki poziom bezpieczeństwa. Dzięki zaawansowanym systemom wsparcia jazdy modele Jaguara mogą z wyprzedzeniem przewidywać sytuację na drodze. W przypadku braku natychmiastowej reakcji Jaguary są w stanie samoczynnie zareagować, aby uniknąć kolizji.

Funkcje systemów bezpieczeństwa w samochodach Jaguar

Pakiet ”asystentów” kierowcy w samochodach Jaguar wpływa na znaczącą poprawę bezpieczeństwa czynnego, obniżającego ryzyko kolizji. Działanie asystentów wspiera każdy manewr kierowcy: od włączania się do ruchu, przez przyspieszanie i jazdę ze stałą prędkością, aż po hamowanie i parkowanie.

AUTOMATYCZNE HAMOWANIE AWARYJNE

System hamowania awaryjnego stale monitoruje obiekty w polu widzenia kamer i czujników, aby na bieżąco oceniać ryzyko kolizji. Jeżeli obiekt stanowiący potencjalne zagrożenie znajdzie się w strefie ostrzegawczej, kierowca otrzyma stosowny komunikat o konieczności rozpoczęcia hamowania. Sygnały wizualne oraz dźwiękowe pozwolą zadziałać kierowcy z wyprzedzeniem, zwiększając szanse uniknięcia kolizji.

W przypadku braku natychmiastowej reakcji system przygotuje układ hamulcowy tak, aby skrócić czas potrzebny do uzyskania pełnej siły hamowania po naciśnięciu pedału hamulca. Jeżeli kierowca w dalszym ciągu nie rozpocznie manewru hamowania, system zainicjuje automatyczne hamowanie awaryjne, obniżając prędkość samochodu. Aby zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa elementy takie jak pasy, fotele oraz szyby zostaną wyregulowane przez system w odpowiedni sposób.

System hamowania awaryjnego w samochodach Jaguar jest przygotowany do zapewnienia bezpieczeństwa w różnych sytuacjach. Program może zadziałać w sytuacji ryzyka zderzenia z innym samochodem, pieszym, a także z rowerzystą.

Ogniwa cylindryczne

ASYSTENT PASA RUCHU

Asystent utrzymania i zmiany pasa ruchu to rozwiązanie znacznie wpływające na bezpieczeństwo podczas długich podróży. Jak działa asystent pasa ruchu? System monitoruje oznaczenia pasa ruchu oraz obiekty przed pojazdem przy użyciu kamery skierowanej do przodu. Jednocześnie radar średniego zasięgu wykrywa pojazdy nadjeżdżające z naprzeciwka. Informacje z radaru oraz kamery są łączone z danymi dotyczącymi kąta skrętu kierownicy, oraz prędkości pojazdu. Pełen komplet danych pozwala określić systemowi, czy pojazd zjeżdża ze swojego pasa ruchu.

Zaawansowana technika asystenta utrzymania pasa ruchu Jaguara jest w stanie określić różne formy granic pasa – w tym także te wyznaczane przez śnieg, trawę oraz krawężniki. Asystent kierowcy jest w stanie określić, czy zmiana pasa jest zamierzona, czy nie na podstawie siły nacisku rąk kierowcy na kierownicę. Jeżeli samochód opuszcza tor jazdy z innego powodu, kierownica wibruje, przywracając czujność kierowcy Jaguara.

Ogniwa cylindryczne

SYSTEM ROZPOZNAWANIA ZNAKÓW DROGOWYCH

Asystent kierowcy odpowiedzialny za rozpoznawanie znaków drogowych informuje kierowcę o mijanych ograniczeniach prędkości, pozwalając skupić się w większym stopniu na sytuacji na drodze. Informacje wyświetlane na desce rozdzielczej ułatwiają przestrzeganie lokalnych przepisów drogowych. Jednocześnie informacje są przekazywane do adaptacyjnego ogranicznika prędkości, który reaguje, nawet jeżeli kierowca nie odnotuje pojawiających się ograniczeń. W rezultacie jazda Jaguarem z systemem rozpoznawania znaków drogowych podnosi bezpieczeństwo, obniżając zarazem ryzyko mandatu.

System rozpoznawania znaków drogowych wykorzystuje obraz z kamer, jak również dane z mapy eHorizon. Dzięki tym informacjom asystent kierowcy oblicza dopuszczalną lokalną prędkość. System rozpoznaje również znaki ostrzegawcze. Po wykryciu wielu znaków ostrzegawczych zagrożenia są oceniane tak, aby przekazać kierowcy najważniejsze informacje.

W samochodach z adaptacyjnym ogranicznikiem prędkości po wjeździe do strefy z ograniczeniem asystent kierowcy rozpoczyna procedurę zmniejszania prędkości poprzez hamowanie silnikiem, zmniejszenie momentu obrotowego, oraz hamowanie podstawowe. Adaptacyjny ogranicznik prędkości nie przyspieszy pojazdu po opuszczeniu ograniczenia – to zadanie pozostaje w gestii kierowcy. Ogranicznik może zostać dezaktywowany tymczasowo lub na stałe. Tymczasowe wyłączenie ogranicznika jest możliwe poprzez wciśnięcie pedału gazu poniżej położenia “kick down”. Dzięki temu system nie utrudnia manewrów takich jak wyprzedzanie, czy szybkie omijanie przeszkody.

Ogniwa cylindryczne

AKTYWNY TEMPOMAT

Aktywny tempomat jest rozwiązaniem, które podnosi bezpieczeństwo, ale przyczynia się również do wyższego komfortu jazdy. To system, który jest częścią pakietu Drive Assist dostępnego w modelach Jaguara. Dzięki niemu jazda na długich dystansach staje się łatwiejsza – tempomat adaptacyjny obniża zmęczenie kierowcy, pozwalając dłużej zachować koncentrację na trasie.

Adaptacyjny tempomat można aktywować już na postoju i działa on w zakresie prędkości aż do 200 km/h. Jest on skuteczny również w ruchu ulicznym. Jeżeli pojazd z przodu zatrzyma się na mniej niż 3 sekundy, to Jaguar automatycznie wznowi jazdę za nim. Przy dłuższym postoju wystarczy wznowić ruch przyciskiem na kierownicy.

CZUJNIKI MARTWEGO POLA W LUSTERKACH

Asystent martwego pola informuje kierowcę o pojazdach znajdujących się poza zasięgiem lusterek, a także o samochodach zbliżających się do Jaguara ze znaczną szybkością. Czujniki martwego pola w lusterkach podnoszą bezpieczeństwo w trakcie zmiany pasa ruchu, pozwalając wykryć niewidoczne zagrożenie na sąsiednim pasie. W takiej sytuacji na lusterku bocznym wyświetlane jest ostrzeżenie o możliwości kolizji.

Jaguar E-PACE – zwinność i bezpieczeństwo w standardzie

Jaguar E-PACE jest kompaktowym SUV-em, co czyni go idealnym wyborem do użytku w mieście. Jednocześnie samochód cechuje się dopracowanym układem wnętrza. Dzięki temu zapewnia zaskakująco dużo przestrzeni przy zachowaniu kompaktowych wymiarów karoserii. Model E-PACE to Jaguar z prawdziwego zdarzenia – jest dostępny z mocnymi silnikami, wnętrze wykonano z najwyższą starannością przy wykorzystaniu luksusowych materiałów, a zaawansowane systemy bezpieczeństwa są oferowane już w linii podstawowej.

Standardowe wyposażenie Jaguara E-PACE oferuje m.in. takie funkcje bezpieczeństwa jak system automatycznego hamowania, czy asystent utrzymania pasa ruchu. Oprócz tego samochód jest dostępny z dodatkowymi pakietami, które zawierają takie systemy jak m.in.:

  • System rozpoznawania znaków drogowych,

  • Aktywny tempomat,

  • Lusterka z czujnikiem martwego pola,

  • System monitorowania zmęczenia kierowcy,

  • System ostrzegania przed kolizją z tyłu,

  • System kamer i czujników parkowania.

Jaguar F-PACE – jeszcze więcej bezpieczeństwa

Jaguar E-PACE to flagowy SUV w gamie modeli marki. Jego nadwozie zostało opracowane z myślą o osiągach , ale także praktyczności. Wyjątkowo mocna, a zarazem lekka karoseria przekłada się na poprawę właściwości jezdnych, a także wyższy poziom bezpieczeństwa biernego. Za bezpieczeństwo czynne odpowiadają zaawansowane systemy elektroniczne dostępne w standardzie. Podobnie jak w modelu E-PACE są to system automatycznego hamowania awaryjnego oraz asystent utrzymania pasa ruchu. Ponadto podstawowe wyposażenie Jaguara F-PACE obejmuje również tempomat z ogranicznikiem prędkości i system monitorowania skupienia kierowcy.

Aby jeszcze bardziej podnieść bezpieczeństwo jazdy Jaguarem F-PACE, samochód może zostać wyposażony w opcjonalne pakiety takie jak: Blind Spot Assist czy Driver Assist. To rozwiązania, które obejmują m.in.:

  • Tempomat adaptacyjny,

  • System monitorowania ruchu za samochodem,

  • Asystenta martwego pola widzenia.

Jaguar XE – bezpieczeństwo w sportowym wydaniu

Jaguar XE to sportowy sedan, który również oferuje w standardzie wsparcie kierowcy w utrzymaniu pasa ruchu i hamowaniu w sytuacjach awaryjnych. Tak samo, jak w przypadku pozostałych modeli, Jaguar XE może być wyposażony w pakiety Blind Spot Assist oraz Driver Assist. Dzięki temu może on również zapewnić maksymalne bezpieczeństwo jazdy, oferując przy tym prestiż czterodrzwiowej limuzyny.

Najczęściej zadawane pytania

OTWÓRZ

Czym jest bezpieczeństwo czynne?

Co to jest bezpieczeństwo bierne?

W jakim zakresie prędkości pracuje system hamowania awaryjnego w samochodach Jaguar?

Jakie są parametry pracy systemu rozpoznawania znaków drogowych?

Jakie znaki drogowe rozpoznaje asystent kierowcy w samochodach Jaguar?

Zastrzeżenie

Dostępność i sposób działania wyżej wymienionych funkcji może zależeć od wyboru modelu, wersji, a także rocznika modelowego. Przed zamówieniem samochodu zapytaj sprzedawcę o aktualną specyfikację wybranego modelu i dostępność ważnych dla Ciebie funkcji.
Działanie każdego z w/w systemów nie zwalnia kierowcy z kontrolowania sytuacji drogowej, dostosowywania ruchu pojazdu do przepisów drogowych i stosownego reagowania na zagrożenia.
Szczegółowe informacje o systemach bezpieczeństwa dostępne są u autoryzowanych dealerów Jaguara.