Czym są samochody typu SUV?

Czym są samochody typu SUV?

SUV jest to samochód sportowo-rekreacyjny, który wyróżnia się dużą uniwersalnością. Charakterystyczne cechy takich aut to m.in. przestronne wnętrze, lepsze właściwości terenowe w porównaniu z klasycznymi wariantami nadwoziowymi oraz pozycja za kierownicą, która zapewnia dobrą widoczność. Dowiedz się więcej o tym, czym są samochody typu SUV.

SUV – co to znaczy?

SUV jest akronimem od Sport Utility Vehicle, co dosłownie oznacza „pojazd sportowo-użytkowy”. W Polsce przyjęło się określenie „pojazd sportowo-rekreacyjny”, które dobrze oddaje przeznaczenie tego typu modeli. W pierwotnym założeniu samochód typu SUV był autem dla osób, które aktywnie spędzają czas.

SUV w obecnych czasach nie jest jednak pojazdem specjalistycznym, przeznaczonym wyłącznie dla miłośników nart, spływów kajakowych czy wycieczek rowerowych. Auta sportowo-rekreacyjne nie są już lekko ucywilizowanymi wersjami spartańskich terenówek. To uniwersalne pojazdy, które sprawdzą się w codziennej eksploatacji na trasie praca-dom, pozwolą komfortowo pokonać długi dystans i poradzą sobie w terenie.

Współczesne SUV-y zawdzięczają swoją popularność m.in. różnorodności. Modele premium z powodzeniem mogą być alternatywą dla limuzyn. Kompaktowe SUV-y dobrze poradzą sobie w mieście, a mocne warianty mają osiągi porównywalne z samochodami sportowymi.

Czym jest SUV – najważniejsze cechy aut sportowo-rekreacyjnych

Samochody SUV mają wspólne cechy bez względu na swoją wielkość czy napęd. Charakterystyczne właściwości to m.in.:


  • wysokie nadwozie – jak w aucie terenowym, przy czym SUV-y nie są oparte na sztywnej ramie, ale na nadwoziu samonośnym, co przekłada się na lepszy komfort, większą przestrzeń w kabinie i pewniejsze prowadzenie na zwykłych drogach niż w terenówkach,

  • dużo miejsca w środku – wysokie nadwozie zapewnia sporo przestrzeni nad głowami i pozwala zastosować tzw. układ stadionowy, czyli z tylnym rzędem foteli ustawionym wyżej w porównaniu z przednimi miejscami (przekłada się to na więcej miejsca na nogi),

  • pojemny bagażnik – SUV-y w tej kategorii mogą rywalizować z kombi,

  • dobra widoczność – wysoka pozycja pozwala widzieć dalej, a to z kolei oznacza, że jazda jest bezpieczniejsza, ponieważ kierowca wcześniej może dostrzec niebezpieczne sytuacje,

  • duży prześwit – pozwala zjechać z utartych szlaków i pomaga też na zwykłych drogach, gdy pokonuje się wertepy czy progi zwalniające,

  • napęd na cztery koła – w SUV-ach częściej stosuje się napęd na obie osie niż w normalnych autach osobowych – rozwiązanie to jest rzecz jazda bardzo przydatne w terenie, ale daje też większą pewność podczas jazdy w deszczu czy śniegu niż w aucie z napędem przednim.

Rodzaje samochodów typu SUV

Kategoria samochodów osobowych SUV jest szeroka. Duże zróżnicowanie sprawia, że łatwiej jest dopasować model do potrzeb.


Kompaktowy Suv do miasta

Dojazd do pracy, zrobienie zakupów, odwiezienie dzieci do szkoły – do takich zadań dobrze nadaje się kompaktowy SUV. Zwiększony w stosunku do zwykłych kompaktów prześwit pozwala łatwiej wspinać się na krawężniki i pokonywać progi zwalniające. Nieduży SUV może być bardziej przestronny w porównaniu ze standardowymi autami osobowymi o podobnej długości.

Przykładem samochodu sportowo-rekreacyjnego do miasta jest Jaguar E-PACE w wersji PHEV (ang. plug-in hybrid, czyli hybryda typu plug-in – samochód spalinowo-elektryczny z możliwością ładowania z zewnętrznego źródła). Kompaktowe gabaryty, czujniki z przodu i z tyłu czy system 3D Surround z kamerami pokazującymi widok 360° z góry znacznie ułatwiają parkowanie.

Napęd PHEV to idealne rozwiązanie do jazdy po mieście. Zasięg w trybie w pełni elektrycznym wynosi maksymalnie 62 km, codzienne sprawy można więc załatwić, w ogóle nie zużywając paliwa, a jedynie dużo tańszy prąd. Ponadto tryb EV jest cichy, a jazda elektryczna nie powoduje emisji szkodliwych substancji.

Co więcej, kompaktowy SUV PHEV sprawdzi się także wtedy, gdy trzeba wybrać się w trasę. W przypadku Jaguara E-PACE w wersji plug-in hybrid kierowca ma do dyspozycji kombinowaną moc 309 KM i maksymalny moment obrotowy 540 Nm.

UNIWERSALNY SUV DO TRUDNYCH ZADAŃ

SUV, który ma służyć zarówno do wygodnego podróżowania na co dzień, jak i okazjonalnej jazdy terenowej i ciągnięcia przyczepy, to modelowy przykład auta sportowo-rekreacyjnego. Jakie parametry powinien mieć taki pojazd?

Chociażby takie jak Jaguar F-PACE P400, czyli tzw. miękka hybryda (MHEV) z silnikiem Diesla. Dzięki wspomaganiu elektrycznemu napęd jest wydajniejszy i oszczędniejszy w stosunku do spalinowych odpowiedników o podobnej mocy. Jaguar F-PACE P400 dysponuje bardzo dużym maksymalnym momentem obrotowym 550 Nm, co ułatwia jazdę w terenie. Pokonywanie szutrowych dróg czy trawiastych wzniesień jest prostsze dzięki Adaptive Surface Response, systemowi dopasowującymi ustawienia do warunków.

Wysoki moment hybrydy z dieslem pomaga też w ciągnięciu przyczepy. Maksymalny uciąg Jaguara F-PACE P400 to aż 2400 kg. Elektrycznie wysuwany hak, w który da się wyposażyć SUV-a, można schować pod zderzakiem, gdy nie jest używany. Dzięki temu nie wpływa on negatywnie na sylwetkę auta.


Sportowy SUV

SUV sprawdzi się jako auto miejskie czy samochód do trudnych zadań. Może być także alternatywą dla mocnej limuzyny, czyli samochodu do dalekich podróży.

Szybki SUV będzie łączyć ze sobą typową dla tej kategorii aut praktyczność z osiągami na miarę samochodów sportowych. Wystarczy spojrzeć na parametry Jaguar F-PACE SVR.

Auto ma 5-litrowy, doładowany sprężarką silnik V8 generujący 550 KM i 700 Nm. Auto przyspiesza od 0 do 100 km/h w 4 s i może rozwinąć prędkość 286 km/h. System Adaptive Dynamics na bieżąco koryguje przy tym ustawienia zawieszenia, zapewniając autu zwinność i dając kierowcy poczucie pewności.

Jaguar F-PACE SVR wygląda niczym gran turismo. O charakterze auta świadczą m.in. zderzak i maska z dużymi wlotami powietrza czy sportowo stylizowane felgi, które mogą mieć rozmiar 22 cali.
SUV Elektryczny

SUV-y wkraczają w nową erę zelektryfikowanej motoryzacji. Napęd na prąd to rozwiązanie, które uwypukla główne zalety aut sportowo-rekreacyjnych. Architektura samochodów elektrycznych pozwala na wygospodarowanie większej przestrzeni w kabinie niż w autach spalinowych, a wysoki moment obrotowy sprawdza się podczas jazdy terenowej.

Jaguar I-PACE to jeden z pionierskich modeli w kategorii elektrycznych SUV-ów. Auto o zasięgu do 470 km (w cyklu WLTP) ma moc 400 KM, a maksymalny moment obrotowy to aż 696 Nm. I-PACE ma napęd na wszystkie koła. Rozkład momentu między osiami jest dobierany na bieżąco, żeby zapewnić jak największą przyczepność.

All Surface Progress Control (ASPC) umożliwia utrzymanie stałej prędkości na śliskiej nawierzchni (błoto, trawa, śnieg, piach). Dzięki elektrycznemu zawieszeniu pneumatycznemu prześwit można zwiększyć do 230 mm.

Najczęściej zadawane pytania

OTWÓRZ

Skąd wzięła się nazwa SUV?

Dlaczego SUV-y są popularne?

Czym się różni SUV od crossovera?

Co lepsze – SUV czy kombi?

Czy SUV może być oszczędny?