Luksusowe samochody sportowe: czym się charakteryzują?

Luksusowe samochody sportowe: czym się charakteryzują?

Niskie zawieszenie i zapierającą dech w piersiach moc, ma każde auto sportowe. Tylko niektóre łączą innowacyjne technologie, sprawdzone materiały najwyższej jakości i genialny design. Luksusowe samochody sportowe oferują osiągi w wielu wymiarach. Dla kierowców ważne są też emocje. One wyznaczają to, które auto dołącza do elitarnego grona supersamochodów.

Luksusowe samochody świata

Najbardziej luksusowe auta sportowe to te, które wzbudzają najwięcej emocji. Bycie w kategorii "world luxury" oznacza ekskluzywne auta, które nie przejadą żadną ulicą bez zatrzymania wzroku przechodniów.


Luksusowe marki oferują w samochodach wszystko to, co najlepsze. Ekskluzywne auta często krojone są na miarę, bo dają niesamowicie dużo opcji napędu, a więc i różne osiągi oraz ogromne możliwości wyboru elementów wnętrza.


Luksusowe samochody, to coś co trzeba poczuć. Prędkość 100 km/h osiągana w rekordową liczbę sekund to emocje, których doświadczenie daje prawdziwy obraz tego, jak bardzo sportowy jest wybrany przez nas samochód. Dlatego jazda próbna, to jest to czego spróbować powinien każdy.

Przygotowanie produkcji supersamochodów to koszt milionów złotych. Nie sprzedają się one w setkach tysięcy egzemplarzy. Więc te modele, to ikony motoryzacji. To auta jedyne w swoim rodzaju. Te najbardziej luksusowe często sprzedawane są na zasadzie prezentacji wybranym tylko klientom.


Wykorzystywane w nich technologie oraz ich wyraziste projekty nadwozia i wnętrza od lat z powodzeniem nadają ton motoryzacji na całym świecie. Tu liczy się to, ile sekund potrzebują by osiągnąć 100 km/h, ile dany model ma koni mechanicznych i jak bardzo luksusowe może mieć wnętrze. Ale to nie wszystko...

JAGUAR F-TYPE IKONĄ SUPERSAMOCHODÓW

Jaguar F-TYPE ikoną supersamochodów

Samochód sportowy to symbol marek luksusowych. Te najbardziej luksusowe auta budzą największe emocje, jeśli poza ceną, mają do zaoferowania coś więcej.


Wielka Brytania to miejsce powstania ikony motoryzacji. Firma powstała w 1922 roku i wyprodukowała od tego czasu wiele modeli aut, które stanowią dziś wzór piękna, technologii i pasji do tworzenia rzeczy, które uznawane są za najbardziej luksusowe.


Ta brytyjska marka w 1961 roku zaprezentowała Jaguara E-TYPE. Uznawanego dziś za jeden najpiękniejszych aut w historii świata. To auto znane jest z ponadczasowego, opływowego designu. Jego smukła sylwetka, proste linie i charakterystyczna atrapa chłodnicy czynią go wyjątkowym. A to właśnie E-TYPE był inspiracją do powstania Jaguara F-TYPE.


Napisać, że to model doskonały, to za mało!

JAGUAR F‑TYPE
JAGUAR F‑TYPE COUPÉ

Jaguar F-TYPE dostępny jest między innymi w wersji R75 z napędem na 4 koła i mocą 575 koni mechanicznych. Osiąga przyspieszenie do 100 km/h w 3,7 sekundy i prędkość maksymalną 300 km/h. Zobacz pełną gamę Jaguarów F-TYPE: kliknij.

Śmiały design

Niesamowita linia nadwozia to cecha auta klasy „world luxury”. Dlatego w Jaguarze F-TYPE design wyrażany poprzez wyjątkową bryłę, a nie przeładowanie detalami. Jego reflektory Pixel LED z charakterystycznymi światłami do jazdy dziennej wtapiają się w aerodynamiczne linie. Animowane kierunkowskazy sygnalizują kierunek sekwencją diod lampy, oczywiście w kształcie litery „J”.


Także wloty powietrza w zderzaku są ozdobione kultowym symbolem Jaguara. To ekskluzywne elementy nadwozia, które nadają niezwykle atrakcyjnego wyglądu, ale też sprzyjają najwyższym osiągom.

JAGUAR F‑TYPE KIEROWNICA
JAGUAR F‑TYPE FOTEL

Skoncentrowane na kierowcy

Kokpit aut sportowych zaprojektowany jest w taki sposób, aby umożliwić kierowcy pełną kontrolę nad pojazdem. Jaguar F-TYPE dysponuje do tego wyjątkowym oświetleniem kabiny. Daje ono opcję konfiguracji kolorów, co pozwala jeszcze bardziej dopasować wnętrze do indywidualnych potrzeb. To wyposażenie opcjonalne w modelu F‑TYPE R‑Dynamic oraz standardowe we wszystkich pozostałych wersjach.


Materiały wykorzystane do wykończenia wnętrza, to także definicja luksusu. Do wyboru są siedzenia skórzane Performance Windsor lub ze sportowym welurem Ebony. Fotele kubełkowe Performance z funkcją pamięci można regulować w 12 kierunkach. Wysoki komfort zapewnia też ich ogrzewanie lub chłodzenie.


Subtelny i piękny zarazem ukłon w stronę dziedzictwa Jaguara to zdobiony przycisk schowka i wytłoczony symbol Jaguara na fotelach Performance ze skóry Windsor.

JAGUAR F‑TYPE COUPÉ

Technologia luksusu

Jaguar F-TYPE to także innowacje, które dają bezpieczeństwo i komfort jazdy. Kierowca ma do dyspozycji interaktywny wyświetlacz o przekątnej 12,3 cala. Prezentuje on w pełni trójwymiarową mapę, informacje ważne w czasie podróży oraz multimedia. Dzięki systemowi Connected Navigation Pro informacje drogowe aktualizowane są na bieżąco.


Luksus to także praktyczność. Jaguar wyposażone są w Activity Key, a więc – wodo- i wstrząsoodporny kluczyk w formie zegarka. Pozwala on bez ograniczeń uprawiać dowolne hobby, kiedy wszystkie rzeczy zamknięte są bezpiecznie w samochodzie. Niezawodność jest więc również cechą luksusowych aut sportowych.


Nie wszystkie luksusowe marki proponują jednak to, co daje Jaguar w modelu F-TYPE. To przełączany aktywny wydech, aktywny mechanizm różnicowy sterowany elektronicznie z systemem Torque Vectoring by Braking czy 20-calowe obręcze o wzorze 1066, z kontrastowymi detalami w kolorze czarnym z połyskiem.

JAGUAR F‑TYPE COUPÉ LAMPA
JAGUAR F‑TYPE COUPÉ WNĘTRZE

Muzyka i moc silnika

Dźwięk samochodów sportowych jest charakterystyczny, bo dopracowano go w setkach testów. Ten w Jaguarze F-TYPE to muzyka dla fanów motoryzacji. Nie da się go pomylić z żadnym innym. Pewnie dlatego dźwięk silnika V8 Jaguara F-TYPE został nawet oficjalnie zarchiwizowany w zasobach Biblioteki Brytyjskiej.


Wyjątkowe silniki Jaguara sprawdzane były także na niejednym torze wyścigowym. To dlatego w klasie premium nie znajdziemy aut z napędami jak w Jaguarze F-TYPE. Ten model oferowany jest z silnikami o mocy od 300 do 575 koni mechanicznych. A wśród konkurencji wyróżnia go też mechaniczna sprężarka.


To samochód, który pod maską kryje innowacyjne technologie zwiększające wydajność, a więc prędkość i dynamikę. Napęd na wszystkie koła oraz konfigurowalny system Adaptive Dynamics wzbogacają wrażenia z jazdy Jaguarem F-TYPE. By każdy poczuł czym są luksusowe samochody sportowe.

JAGUAR F‑TYPE COUPÉ

Luksusowe auta przyszłość

Luksusowe samochody świata w wersjach sportowych wkrótce będą też tworzone w oparciu o napędy elektryczne. Z zainstalowaną pod maską jednostką elektryczną będą zapewniać zupełnie nowe wrażenia. Od niesamowitego momentu obrotowego, po przyspieszenie do 100 km/h na poziomie dotąd niespotykanym.


Jaguar gotowy jest na tę nadchodzącą, epokową zmianę. Nową erę w historii brytyjskiej marki rozpocznie w pełni elektryczne czterodrzwiowe GT. Zostanie ono zaprezentowane na wybranych rynkach w 2024 roku. Pierwsze egzemplarze trafią w ręce wyselekcjonowanej grupy klientów w roku 2025. To sprawi, że luksusowe samochody elektryczne staną się nowymi ikonami na drogach.


Samochody przyszłości z najwyższej półki będą również mieć najbardziej zaawansowane systemy wspomagające jazdę. Część z tych samochodów będzie już pojazdami autonomicznymi. Ale co może wydawać się paradoksalne, luksusowe auta przyszłości będę jednak bardziej nastawione na komfort kierowców, którzy sami trzymają kierownicę. To kwestia odczuwania jazdy, wrażeń z drogi, emocji każdego zakrętu.

Najczęściej zadawane pytania:

OTWÓRZ

Czy samochody sportowe mają napęd 4x4?

Czy auta typu SUV też mogą być luksusowymi autami sportowymi?

Czy luksusowe samochody można konfigurować?

Jak projektowane są luksusowe samochody sportowe?

Jakie jest wnętrze luksusowych samochodów sportowych?