Samochód rodzinny – na co zwrócić uwagę przy wyborze auta?

Samochód rodzinny – na co zwrócić uwagę przy wyborze auta?

Cechy typowe dla samochodów rodzinnych to przede wszystkim przestronne wnętrze oraz jak najwyższe bezpieczeństwo. Nowoczesne modele charakteryzują się także bogatym wyposażeniem oraz jakością materiałów zapewniającą wysoki poziom wygody wszystkim członkom rodziny. Na co zwrócić uwagę podczas wybierania auta rodzinnego, aby model zaoferował jak największe możliwości?

Samochód dla rodziny – jaki powinien być odpowiedni model?

Wnętrze samochodu dla rodziny musi być pakowne. Porównując przestrzeń poszczególnych modeli, warto zwrócić także uwagę na ilość schowków, pozwalających wygodnie przewozić przedmioty, które powinny stale pozostawać pod ręką w trakcie rodzinnych podróży. Wnętrze ma umożliwiać szybkie dostosowanie układu siedzeń do potrzeb sytuacji. Ważne jest, aby tylna kanapa była nie tylko składana, ale również dzielona w proporcji 40:20:40. Dzięki temu samochód pozwoli zabrać trzech lub czterech pasażerów oraz bagaże o większych gabarytach.

Aby zapewnić komfort pasażerom, warto zatem postawić na samochody o dużym nadwoziu. Dawniej duże rodziny były skazane na minivany. Obecnie rodziny znacznie częściej wybierają jednak SUV-y. To nadwozie również może zaoferować obszerne wnętrze i przestrzeń na bagaże. SUV-y, podobnie jak minivany, mają szeroko otwierany bagażnik. Ułatwia to codzienne podróże z wózkiem, czy z dużym psem. W przypadku mniej licznych rodzin sprawdzą się również modele sedan oraz kombi. Mogą one spełnić potrzeby rodzin 2+1 czy 2+2.

Zarówno SUV, jak i odpowiedni sedan czy kombi, zdołają zapewnić wygodną podróż na trasach. Podczas rodzinnych wakacji prawdopodobnie lepiej sprawdzi się SUV. Wynika to nie tylko z pakowności, ale również z uniesionego nadwozia i napędu 4x4. Dzięki temu zaoferuje możliwość spędzania wspólnego czasu bliżej natury. Ostateczna decyzja dotycząca nadwozia to kwestia własnych preferencji i potrzeb. Istotne jest jednak, aby samochód rodzinny dysponował wyposażeniem zapewniającym bezpieczeństwo i akcesoriami podnoszącymi przyjemność użytkowania.

Ogniwa pryzmatyczne

Systemy bezpieczeństwa niezbędne w samochodzie rodzinnym

Systemy bezpieczeństwa, które powinny się znaleźć na wyposażeniu samochodu rodzinnego to szerokie pojęcie. Należy zaliczyć tutaj zarówno elektroniczne systemy utrzymujące przyczepność w trudnych warunkach, jak i nowoczesne układy kamer i radarów monitorujących otoczenie. Nie może zabraknąć oczywiście poduszek powietrznych. Warto pamiętać również o tak drobnych szczegółach, jak mocowania ISOFIX.

Mocowanie ISOFIX – naturalne dopełnienie fotelika dla dzieci

Mocowanie ISOFIX to niezwykle proste rozwiązanie, którego zalety docenia każdy rodzic zmuszony odpinać i przypinać fotelik. Zamiast przeplatać fotelik pasami, wystarczy wpiąć go w mocowanie ISOFIX i voilà. Fotelik jest po krótkiej chwili zamocowany. Dodatkowo zredukowane jest ryzyko niewłaściwego montażu, mogące zdarzyć się podczas manewrowania pasami wokół fotelika.

Dzięki mocowaniom ISOFIX wzrasta wygoda i bezpieczeństwo podczas jazdy z małymi dziećmi. Warto zwrócić uwagę na to, aby dostępnych było kilka mocowań. Dzięki temu można szybko zmieniać miejsce podróży najmłodszego pasażera, aby podzielić oparcie kanapy i dopasować przestrzeń bagażową.

Poduszki powietrzne – nie tylko w kierownicy i desce rozdzielczej

Samochód rodzinny musi dysponować dużą liczbą poduszek powietrznych. Aby możliwie najlepiej chronić podróżujących, auto powinno być wyposażone w poduszki czołowe oraz boczne, a także kurtyny. Dzięki temu samochód zapewnia wyższe bezpieczeństwo zarówno w sytuacji zderzenia przodem, jak i uderzenia z boku.

Poduszki boczne znajdują się w bocznym podparciu fotela lub w panelu drzwi. Poduszka w fotelu oddziela po napompowaniu kierowcę oraz pasażera z przodu. Z kolei, poduszka w panelu drzwi pompuje się z zewnętrznej strony, dzięki czemu stanowi dodatkową ochronę. To niezwykle istotny element, zważywszy na to, jak mała jest strefa zgniotu przy uderzeniu bocznym.

Poduszki kurtynowe są natomiast ukryte w krawędzi dachu. Kurtyna rozciąga się na całej długości szyb bocznych, chroniąc głowy i twarze podróżujących. Efektem tego wpływa również na bezpieczeństwo pasażerów z tyłu.

Elektroniczni asystenci kierowcy – aby zminimalizować ryzyko niebezpiecznych sytuacji drogowych

Nowoczesne systemy wsparcia kierowcy pozwalają znacząco zmniejszyć ilość niebezpiecznych sytuacji na drodze. Ich obecność chroni zarówno przed lekkimi kolizjami, jak i wypadkami przy wyższej prędkości.

W gęstym ruchu miejskim nietrudno o kolizję nie tylko z samochodem. Szczególną uwagę należy przy tym zwrócić na pieszych oraz rowerzystów. Wysoka pozycja za kierownicą dostępna w SUV-ie może być tutaj sporym atutem. Jednak warto, aby rodzinny samochód oferował system ostrzegający o ruchu poprzecznym podczas cofania. Odpowiedni komunikat poinformuje kierowcę o ryzyku potrącenia lub stłuczki, gdy widoczność jest ograniczona np. przez inne pojazdy.

W mieście niezbędny będzie również system ułatwiający parkowanie. Obecnie służą temu nie tylko czujniki, ale również systemy kamer. Aktualny podgląd przestrzeni wokół samochodu pozwala kierowcy trafniej ocenić odległość oraz sytuację podczas manewrowania. SUV-y Jaguara można wyposażyć w kamerę połączoną z lusterkiem Clear Sight. Kamera w tylnej części nadwozia przesyła obraz zza samochodu wprost do ekranu w lusterku. Dzięki temu lusterko zachowuje funkcjonalność, gdy przestrzeń z tyłu kabiny wypełniają bagaże lub głowy pasażerów.

Samochód do rodzinnych podróży powinien być wyposażony w systemy niezbędne także podczas dalekich tras. Można tutaj wymienić takie rozwiązania jak m.in. asystent utrzymania pasa ruchu czy system awaryjnego hamowania. Przydatna będzie również funkcja rozpoznawania znaków drogowych oraz system wykrywający zmęczenie kierowcy.

Pewny układ napędowy – dla bezpiecznej jazdy w trudnych warunkach

Układ napędowy samochodu rodzinnego powinien oferować pewne prowadzenie niezależnie od warunków. Dzięki temu pozwoli zachować bezpieczeństwo również podczas ulewnego deszczu czy jazdy po śniegu. Rodziny, które prowadzą aktywny tryb życia i chcą bezpiecznie dotrzeć w góry czy nad jezioro powinny postawić na SUV-a z napędem AWD. Napęd na cztery koła sprawdzi się nie tylko w trudnych warunkach pogodowych. W połączeniu z uniesionym prześwitem pozwoli bezpiecznie przejechać przez nieutwardzone drogi.


Aby jazda rodzinnym autem była bezpieczna, a zarazem wygodna i komfortowa konieczny jest też silnik o odpowiedniej mocy. Rodzinne wyjazdy w licznym gronie wiążą się z koniecznością przewozu dużej ilości bagaży. Dzięki odpowiednim parametrom jednostki napędowej samochód zachowa wysoką dynamikę nawet przy dużym obciążeniu. Silnik o zbyt niskiej mocy nie tylko wydłuży czas dojazdu do celu. Przełoży się również na bardziej męczącą podróż, co zmniejsza bezpieczeństwo, ale też obniża wartość rodzinnego wyjazdu.

W jakie akcesoria warto wyposażyć auto rodzinne?

Niezbędne wyposażenie samochodu rodzinnego powinno zapewniać wygodę podczas podróży oraz ułatwiać jazdę z dużą ilością bagaży. Należy tu wyróżnić m.in. uchwyty na tablety, opcje ułatwiające transport akcesoriów sportowych, czy dodatki po prostu zmieniające wnętrze auta we wspólną komfortową przestrzeń dla wszystkich domowników.

Opcje wyposażenia samochodu rodzinnego, które podniosą komfort wszystkich pasażerów

Aby jazda rodzinnym autem była wygodna i w pełni komfortowa niezbędne jest nie tylko przestronne wnętrze. Istotna jest również jakość wykorzystanych materiałów i dokładność ich spasowania. W końcu każdy z członków rodziny spędzi w tym samochodzie czas liczony w dniach, tygodniach, a nawet miesiącach. Już godzina dziennie przeznaczona na jazdę daje ponad dobę w ciągu miesiąca. W ciągu roku będą to już dwa tygodnie. Warto zadbać o to, aby każda minuta spędzona w samochodzie była czystą przyjemnością dla każdego z członków rodziny. W zapewnieniu najlepszej atmosfery pomocne są takie dodatki jak:


 • filtr PM2.5 i jonizator powietrza pozwalające oddychać pełną piersią nawet podczas jazdy w zakorkowanym mieście,

 • podgrzewanie tylnej kanapy dla zapewnienia komfortu każdemu pasażerowi również zimą,

 • klimatyzacja czterostrefowa, aby każdy mógł dostosować temperaturę dla siebie,

 • dach panoramiczny, który wypełni kabinę światłem i pozwoli obserwować niebo.

System multimedialny zapewniający rozrywkę

Wnętrze samochodu dla rodziny musi być również wyposażone w nowoczesne rozwiązania zapewniające rozrywkę pasażerom. Podstawa to oczywiście system multimedialny z audio wysokiej jakości. Jednak muzyka nie zawsze wystarczy, aby zająć najmłodszych pasażerów na dalekiej trasie. Możliwość wygodnego zamocowania tabletów ułatwi dzieciom oglądanie bajek. Aby uniknąć sporów między najmłodszymi pasażerami, niezbędna jest też możliwość ładowania kilku urządzeń jednocześnie. Dlatego należy zwrócić uwagę na dostępność portów USB – szczególnie w tylnych rzędach.

Bagażniki dachowe i uchwyty – akcesoria dla aktywnych rodzin

Relingi dachowe oraz odpowiednie uchwyty są niezbędne rodzinom spędzającym czas na świeżym powietrzu, które cenią sobie bliskość natury. Dzięki temu możliwy jest transport nart, rowerów, desek snowboardowych oraz surfingowych, kajaków, czy po prostu jeszcze większej ilości bagaży.

Hak holowniczy – ułatwiający realizację “wielkich” planów

Hak holowniczy połączony z odpowiednim uciągiem jest w stanie znacząco zwiększyć potencjał samochodu rodzinnego. Stwarza on możliwość wyjazdu na wczasy z przyczepą kempingową oraz załatwienia wielu spraw, które mogą wymagać auta dostawczego. Przyczepka zaczepiona na haku pozwoli np. na transport mebli oraz akcesoriów ogrodowych podczas rodzinnego wyjazdu na działkę. Hak może również ułatwić realizację pasji, umożliwiając przewożenie łódki czy motocykla. SUV o wysokim uciągu jest wsparciem w niemal każdej pasji - niezależnie czy potrzebne jest pociągnięcie przyczepy z koniem czy przewiezienie instalacji artystycznej, a może po prostu wykorzystanie haka do montażu bagażnika rowerowego.

Zawieszenie adaptacyjne – dla komfortu i bezpieczeństwa

Ogromną zaletą zawieszenia adaptacyjnego jest niezwykle wysoki komfort jazdy, co z pewnością docenią wszyscy podróżujący. Pozwala ono również dopasować ustawienia tak, aby samochód zapewniał wyższą pewność prowadzenia i lepsze wrażenia z dynamicznej jazdy. Jednak pneumatyczne zawieszenie adaptacyjne oferuje więcej zalet, które docenią rodziny. Możliwość regulowania prześwitu ułatwi wsiadanie oraz pakowanie bagażnika – obniżenie nadwozia pozwala wygodniej zajmować miejsce i umieszczać w aucie duże i ciężkie rzeczy. Natomiast podczas jazdy z przyczepą zawieszenie pneumatyczne utrzymuje nadwozie w jednej pozycji. Dzięki temu samochód nie jest narażony na niekomfortowe szarpnięcia.

Rodzinne możliwości modeli Jaguar

Ogniwa pryzmatyczne

Jaguar E-PACE – zwinny i kompaktowy SUV rodzinny

Jaguar E-PACE to mniejszy model w gamie rodzinnych SUV-ów Jaguara. Dzięki współpracy inżynierów i designerów samochód może zaoferować zwinność na zatłoczonych ulicach, połączoną z zaskakująco przestronnym wnętrzem. Po złożeniu kanapy można uzyskać nawet 1386 l przestrzeni. Jednocześnie samochód oferuje możliwość jazdy z lekką przyczepą bez hamulca oraz z dużą przyczepą kempingową o masie do nawet 2000 kg (zależnie od wersji). Cechują go kompaktowe wymiary nadwozia, które ułatwiają poruszanie się w miejskiej dżungli:

 • długość – 4395 mm,
 • szerokość wraz z lusterkami – 2088 mm,
 • wysokość – 1648 mm,
 • pojemność bagażnika – 601 l.

Kokpit modelu wykorzystuje elementy zaczerpnięte ze sportowych modeli Jaguara. Układ jezdny został dostosowany do maksymalnej zwinności i zwrotności, co przekłada się na pewne i bezpieczne manewrowanie. Zapewnia też nadzwyczaj satysfakcjonujące odczucia z jazdy Jaguarem E-PACE w zakrętach. Dzięki temu samochód może nie tylko spełniać wszystkie rodzinne potrzeby, ale również zapewnić kierowcy nieopisaną przyjemność z prowadzenia.

Jaguar F-PACE – połączenie luksusowej limuzyny, samochodu sportowego oraz rodzinnego SUV-a

Jaguar F-PACE jest największym SUV-em dostępnym w ofercie marki. Jego wnętrze jest wzorowane na najbardziej luksusowych limuzynach z logo Jaguara. Po złożeniutylnych siedzeń jego przestrzeń bagażowa może wzrosnąć do nawet 1827 l.

Jaguar F-PACE jest również optymalnym wyborem na wyjazdy na camping. Maksymalny uciąg do 2400 kg pozwala zabrać ze sobą ciężką i luksusową przyczepę kempingową. Wymiary tego modelu podkreślają jego imponujące osiągi:

 • długość – 4747 mm,
 • szerokość wraz z lusterkami – 2175 mm,
 • wysokość – 1664 mm,
 • pojemność bagażnika – 650 l.

W układzie napędowym oraz zawieszeniu Jaguara F-PACE zastosowano zaawansowane i nowoczesne rozwiązania. Pozwoliło to zbliżyć jego parametry drogowe do aut sportowych. Potwierdzeniem tego jest najmocniejsza wersja SVR z potężnym silnikiem V8 z kompresorem. Dzięki systemom takim jak Torque Vectoring by Braking F-PACE może zachować kontrolę nawet podczas szybkiego przejazdu przez ciasne zakręty. Praca układu napędowego zapewnia również wyjątkową pewność prowadzenia oraz poczucie bezpieczeństwa.

Ogniwa pryzmatyczne

Jaguar I-PACE – luksusowy rodzinny SUV o napędzie elektrycznym

Jaguar I-PACE to model od podstaw zaprojektowany pod kątem napędu elektrycznego. Dzięki temu uniknięto kompromisów niezbędnych podczas dostosowywania modeli spalinowych do montażu akumulatorów. Efektem tego baterie nie zajmują miejsca w bagażniku i kabinie, a I-PACE zachowuje dużo przestrzeni dla całej rodziny. Przestrzeń niezbędna podczas użytku rodzinnego jest również rezultatem odpowiednich wymiarów nadwozia:

 • długość – 4682 mm,
 • szerokość wraz z lusterkami – 2139 mm,
 • wysokość – 1566 mm,
 • pojemność bagażnika – 656 l

W rezultacie Jaguar I-PACE pozwolił połączyć wszystkie cechy wymagane od rodzinnego auta, z wyjątkową jakością prowadzenia dostępną wyłącznie dla samochodów elektrycznych. Dzięki zasięgowi do 470 km umożliwia także dalsze wyjazdy, a napęd na cztery koła oferuje bezpieczeństwo oraz wyśmienite prowadzenie.

Najczęściej zadawane pytania

OTWÓRZ

Jaki samochód wybrać dla rodziny 2+2?

Jakie auto wybrać dla rodziny 2+3?

Jaki samochód będzie najlepszy do jazdy z przyczepą kempingową?

Jaki samochód rodzinny ma największy bagażnik?

Jaki samochód elektryczny dla rodziny?