Dopracowane zawieszenie dla maksymalnej satysfakcji z prowadzenia Jaguara

Dopracowane zawieszenie dla maksymalnej satysfakcji z prowadzenia Jaguara

Układ zawieszenia ma fundamentalne znaczenie w osiąganiu przez samochody Jaguar maksymalnych możliwości na drodze. Każdy z modeli wykorzystuje zawieszenie nastawione na zapewnienie kierowcy pełnej satysfakcji w trakcie pokonywania kolejnych kilometrów. Fantastyczne prowadzenie nie jest domeną wyłącznie sportowych modeli. Również luksusowe sedany i limuzyny, a także SUV-y Jaguara są w stanie zaspokoić potrzebę czystej przyjemności z jazdy.

Zawieszenie w samochodach Jaguara

Funkcją zawieszenia nie jest wyłącznie zapewnienie komfortu poprzez tłumienie nierówności drogi. Zawieszenie jest także odpowiedzialne za ograniczanie przechyłów nadwozia i zachowanie kontaktu kół z nawierzchnią. Zawieszenie bierze również udział w wyznaczaniu kierunku jazdy określanego ruchami kierownicy. W rezultacie to zawieszenie w znaczącym stopniu decyduje o tym, jak samochód zachowa się podczas szybkiego przejazdu przez zakręty.

Inżynierowie Jaguara czerpią z wieloletniego doświadczenia w projektowaniu zawieszenia zarówno do luksusowych limuzyn, jak i najszybszych samochodów sportowych. Ta wiedza połączona z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi pozwala stworzyć układy zawieszenia zapewniające dużą wygodę jazdy oraz nieskazitelną jakość sportowego prowadzenia.

Sportowe prowadzenie również w SUV-ach

SUV-y marki Jaguar łączą w sobie wszechstronne nadwozie oraz zawieszenie pozwalające poczuć kierowcy doskonałą jakość prowadzenia. Adaptacyjne funkcje zawieszenia z systemem Adaptive Dynamics dostępne w Jaguarach E-PACE, I-PACE oraz F-PACE pozwalają dostosować pracę układu do warunków drogowych. Dzięki temu samochód może zachować wysoki komfort jazdy w wymagających warunkach, a podczas dynamicznej jazdy w zakrętach zapewnia zwinność zbliżoną do klasycznego samochodu sportowego.

Jakość prowadzenia jest doskonale widoczna szczególnie w elektrycznym Jaguarze I-PACE – sportowy SUV został od podstaw zaprojektowany dla napędu elektrycznego i dla połączenia tego źródła napędu ze sportową charakterystyką. Optymalny rozkład baterii pozwolił uzyskać niski środek ciężkości, dzięki czemu jego zawieszenie może wyjątkowo precyzyjnie wykonywać swoją pracę podczas pokonywania zakrętów.

Zaawansowane systemy zarządzające pracą zawieszenia pozwalają zachować sportowy rodowód marki również w nadwoziu SUV. Dzięki temu kierowcy stawiający na praktyczne, wszechstronne i wygodne nadwozia także mogą poczuć emocjonującą jakość prowadzenia Jaguara.

Powiązane artykuły

Czym jest zawieszenie pneumatyczne?
Budowa i zasada działania

Zawieszenie pneumatyczne to układ, który wykorzystuje komory pneumatyczne zastępujące tradycyjne amortyzatory. Do wnętrza komór wtłaczana jest odpowiednio dobrana dawka gazu, która umożliwia utrzymanie prześwitu na stałym poziomie, niezależnie od obciążenia pojazdu. Dzięki temu ruchy nadwozia zostają zniwelowane niemal całkowicie, co skutkuje znacznym ograniczeniem jego przechyłów w zakrętach oraz podczas przyspieszania i hamowania. Zawieszenie pneumatyczne znakomicie wybiera nierówności, co skutkuje również wyjątkowo wysokim komfortem podczas jazdy na zniszczonej nawierzchni. Dodatkowym atutem zawieszenia pneumatycznego jest możliwość zwiększania oraz obniżania prześwitu. Efektem tego można uzyskać lepszą aerodynamikę podczas szybkiej jazdy, a także ułatwić sobie m.in. wjazd na wysoki krawężnik.
<a href="https://www.jaguar.pl/zawieszenie/czym-jest-zawieszenie-pneumatyczne-uf23" target="_blank" style="text-decoration:none;">Czym jest zawieszenie pneumatyczne? <br>Budowa i zasada działania</a>

Czym jest zawieszenie adaptacyjne?

Zawieszenie adaptacyjne pozwala dopasować sztywność i charakterystykę pracy podzespołów do stylu prowadzenia oraz warunków panujących na drodze. Dzięki temu samochód może zaoferować wyjątkowo wysoki komfort podróży podczas spokojnej jazdy oraz prawdziwie sportowe prowadzenie podczas dynamicznego pokonywania krętych odcinków drogi. Zmiana ustawień zawieszenia adaptacyjnego w samochodach Jaguar odbywa się w ułamkach sekundy, na bieżąco dopasowując parametry do zmieniających się warunków drogowych. W rezultacie jeden samochód może zapewnić zarówno fenomenalne właściwości jezdne podczas samotnej przejażdżki, jak i wyjątkowo komfortową podróż podczas rodzinnych wyjazdów.
<a href="https://www.jaguar.pl/zawieszenie/czym-jest-zawieszenie-adaptacyjne-uf23" target="_blank" style="text-decoration:none;">Czym jest zawieszenie adaptacyjne?</a>