Czym jest zawieszenie adaptacyjne?

Zawieszenie adaptacyjne to określenie, które może służyć do opisu kilku różnych rozwiązań. Najczęściej chodzi jednak o adaptacyjną amortyzację, czyli dopasowywanie na bieżąco i w ciągu milisekund ustawień zawieszenia do sytuacji drogowej. Dzięki amortyzatorom z bezstopniową technologią tłumienia drgań układ może regulować stopień twardości. Auto będzie komfortowe na nierównej drodze, ale sztywne w zakręcie. Jak działa zawieszenie adaptacyjne i jak wpływa na wrażenia z jazdy? Dowiedz się z poniższego artykułu.

Zalety zawieszenia adaptacyjnego

W standardowym zawieszeniu amortyzatory mają stałą charakterystykę tłumienia drgań. W rodzinnym SUV-ie, aucie miejskim czy vanie układ będzie raczej miękki. Amortyzacja będzie nastawiona na komfort. W limuzynie o zacięciu sportowym, coupé czy kabriolecie będą stosowane amortyzatory sztywniejsze, zapewniające lepsze trzymanie się drogi i zwinniejsze prowadzenie.

Zawieszenie adaptacyjne różni się od standardowego właśnie amortyzacją. W samochodach z tym rozwiązaniem montowane są amortyzatory adaptacyjne, czyli o zmiennej charakterystyce tłumienia.

Plusem tej technologii jest dopasowywanie pracy zawieszenia do aktualnej sytuacji. Adaptacyjna amortyzacja zapewnia balans pomiędzy komfortem a pewnością prowadzenia. Poprawia też bezpieczeństwo. Podczas jazdy po nierównościach z niską prędkością zawieszenie stanie się miększe, żeby lepiej tłumić nierówności. Przy wejściu w zakręt usztywni się, zapewniając większą kontrolę nad pojazdem.

Zawieszenie adaptacyjne zapobiega też efektowi nurkowania, który występuje przy gwałtownym hamowaniu, gdy przód znacznie się pochyla. Taki system pracuje automatycznie, ale kierowca może mieć też możliwość samodzielnej zmiany ustawień (w zależności od modelu i wersji auta). Do wyboru mogą być tryby jazdy komfortowej lub dynamicznej.

Sprawdź, jak zbudowane jest zawieszenie pneumatyczne i jak działa

System Adaptive Dynamics w samochodach Jaguara

Jaguar produkuje samochody, które charakteryzują się połączeniem komfortu na poziomie premium oraz sportowych właściwości. Marka oferuje zawieszenie adaptacyjne w autach z różnych kategorii, w tym kompaktowych i rodzinnych SUV-ach E-PACE i F-PACE, limuzynach XE i XF, sportowym F-TYPE oraz pierwszym w pełni elektrycznym modelu I-PACE.

Wyrafinowany system Adaptive Dynamics analizuje przyspieszenie pojazdu, skręt kół oraz działanie pedału gazu i hamulca. Czujniki zainstalowane na rogach samochodu sprawdzają wychylenie nadwozia w każdej płaszczyźnie.

Dowiedz się więcej o adaptacyjnym zawieszeniu i nowoczesnych napędach. Poznaj elektrycznego Jaguara I-PACE

Adaptive Dynamics dokonuje pomiarów aż 500 razy na sekundę. Dzięki takiej dokładności amortyzatory z bezstopniową technologią tłumienia drgań dokonują korekt 100 razy na sekundę. Każdy amortyzator regulowany jest osobno, co przekłada się na:

Czym się różni zawieszenie adaptacyjne od zwykłego zawieszenia?
Jak działa zawieszenie adaptacyjne?
Czy warto wybrać zawieszenie adaptacyjne?
Jakie samochody mają zawieszenie adaptacyjne?
Jakie tryby może mieć zawieszenie adaptacyjne?