Czym jest nadwozie typu sedan?

Czym jest nadwozie typu sedan?

Sedan to auto, które ma trójbryłowe nadwozie. Linia ma wyraźnie wydzielone przedziały: silnikowy, kabinowy i bagażowy. Sedan jest uważany za jedną z najbardziej eleganckich sylwetek. Z tego powodu często topowe, najbardziej prestiżowe modele mają właśnie ten rodzaj nadwozia. Dowiedz się więcej o tym, czym jest sedan i jakie są jego cechy charakterystyczne.

Samochód typu sedan – czym jest?

Żeby określić, jaki typ nadwozia ma dany samochód, najłatwiej popatrzeć na niego z boku. Sylwetkę można podzielić na poszczególne bloki. Pierwszym z nich jest sekcja przednia, gdzie często, acz nie zawsze, znajduje się silnik. Drugi blok to przedział pasażerski. Trzeci, jeśli występuje, to część tylna samochodu (zazwyczaj przeznaczona na bagażnik).

W nadwoziu jednobryłowym nie ma wyraźnie wyznaczonych sekcji. Taką konstrukcją charakteryzują się niektóre auta miejskie czy vany. Dwubryłowe samochody to m.in. hatchbacki i kombi. Mają wydzieloną część silnikową, a kabina pasażerska i tył tworzą jedną całość.

Sedan to auto trójbryłowe. Poszczególne elementy nadwozia, czyli przedział silnikowy, pasażerski i bagażowy, są wyraźnie wydzielone. Stąd też wzięła się alternatywna nazwa sedana, czyli notchback (od angielskich notch, czyli „karb”, „nadcięcie” lub „stopień”, oraz back, czyli „tył”).

Dawniej stosowało się także określenie „berlina”, nawiązujące do karocy. Sedanami były też nazywane eleganckie lektyki.

Cechą charakterystyczną sedana jest to, że klapa bagażnika otwiera się bez tylnej szyby. Jeżeli auto ma trójbryłową sylwetkę, ale klapa jest połączona z tylną szybą, wtedy jest to nadwozie typu liftback.

Jaguar XE

Cechy nadwozia typu sedan

Ile drzwi powinien mieć sedan? Definicja jest tu płynna. Niektóre dwudrzwiowe coupé mają trójbryłowe nadwozia w typie sedana. Przyjmuje się jednak, że typowy sedan to czterodrzwiowa limuzyna. Większa liczba drzwi ułatwia dostęp do kabiny pasażerskiej.

W związku z tym, że sedan nie ma klapy zintegrowanej z szybą, dostęp do bagażnika nie jest tak dobry jak w hatchbackach czy kombi. Z drugiej strony – wystający tył często pozwala wygospodarować dużo przestrzeni transportowej. W wielu modelach można ją powiększyć, składając oparcia tylnej kanapy. Stała tylna szyba zapobiega nawiewaniu zimnego powietrza do kabiny podczas otwierania bagażnika zimą. Położona jest zazwyczaj pod kątem, który powoduje, że w przeciwieństwie do pionowych szyb SUV-ów i kombi nie brudzi się ona tak szybko zanieczyszczeniami z drogi. Z tego powodu sedany nie są wyposażane w tylne wycieraczki. Dobre parametry aerodynamiczne i sztywność nadwozia powodują, że sedany często służą za nadwozia samochodów o sportowej charakterystyce.

Samochód typu sedan – komfortowy czy sportowy?

Różnorodność wśród sedanów, jeśli chodzi o wielkość, klasę, moc czy właściwości jezdne, jest duża. Za topowe limuzyny uważa się te, które łączą w sobie wysoki poziom wygody z dobrymi osiągami.

W motoryzacji po II Wojnie Światowej podział wśród sedanów był wyraźniejszy. Zasadniczo można było wyróżnić modele komfortowe i sportowe. Jaguar był producentem, który połączył ogień z wodą. Przyczynił się do stworzenia nowej kategorii pojazdów – sportowych sedanów.

Początki takich samochodów sięgają 1961 r., kiedy światło dzienne ujrzał szybki i piękny model E-Type. Dzięki zgrabnej sylwetce i osiągom szybko stał się przebojem, samochodem wybieranym przez gwiazdy muzyki, aktorów czy modelki. Jaguara E-Type trudno jednak uznać za pojazd praktyczny.

W 1968 r. na targach w Paryżu brytyjska marka zaprezentowała model XJ (od „eXperimental Jaguar”). Wyróżniał się komfortem i elegancją typową dla limuzyn, a przy tym osiągami i stylem prowadzenia znanymi z E-Type’a. Zdobył tytuł Samochodu Roku czasopisma „Car Magazine” i uczynił z marki Jaguar autorytet w dziedzinie sportowych sedanów.

Jaguar XJ z 1968 roku

Sportowe samochody sedan – czym się wyróżniają?

Sportowy sedan to samochód, które może odgrywać wiele ról:


  • reprezentacyjnej limuzyny,
  • auta do codziennej jazdy – do dojazdów do pracy, robienia zakupów,
  • gran turismo – pojazdu do pokonywania długich tras w komfortowych warunkach,
  • samochodu dającego radość z jazdy – czy to dzięki przyspieszeniu, czy właściwościom jezdnym, które przydadzą się np. na górskich serpentynach.

Samochody sedan o cechach sportowych wyróżniają się wzornictwem, które łączy szyk komfortowych limuzyn z elementami stylistycznymi stosowanymi w coupé. Przykładem mogą być modele Jaguara: XE oraz XF. Oba sedany brytyjskiej marki mają aerodynamiczne sylwetki. Charakter aut podkreślają m.in. duże wloty powietrza w zderzakach czy boczne otwory wentylacyjne. Ważne są też detale, takie jak tylne lampy w Jaguarze XE, które nawiązują do modelu F-TYPE.

Sportowa limuzyna to też wnętrze na poziomie premium. Jaguar XE jest wyposażony m.in. w system audio Meridian (do 16 głośników plus subwoofer 650 W) czy system multimedialny Pivi z Android Auto i Apple Car Play. Fotele mogą opcjonalnie być pokryte skórą Windsor.

W Jaguarze XF wnętrze jest podświetlane ambientowo. Podgrzewane i wentylowane fotele są regulowane w 14, kierunkach, a opcjonalnie nawet w 20. Opcjonalny system jonizacji wychwytuje nawet 99% szkodliwych pyłów PM 2,5 i do 95% alergenów.

O tym, czy sedan ma faktycznie sportowy charakter, decyduje konstrukcja nadwozia i napędy. Jaguary XE i XF mają nadwozia wykonane w dużej części z aluminium. Karoserie są więc lekkie, a przy tym sztywne.

Jaguary XE mogą być napędzane 2-litrowym silnikiem benzynowym o mocy 250 lub 300 KM bądź dieslem z technologią Mild Hybrid o mocy 204 KM. Auta mogą mieć napęd na obie osie. W pokonywaniu zakrętów pomaga technologia wektorowania momentu napędowego.

Najczęściej zadawane pytania

OTWÓRZ

Co to znaczy sedan?

Czym charakteryzuje się sedan?

Jak nazywa się auta typu sedan?

Czym się różni sedan od hatchbacka?

Czym jest sportowy sedan?