Elektromobilność
Liczba Aut Ev Rośnie

NEWSLETTER ELEKTROMOBILNOŚĆ
Elektromobilność<br />Liczba Aut Ev Rośnie

PO ŚWIECIE JEŻDŻĄ JUŻ PONAD CZTERY MILIONY SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH


Liczba aut elektrycznych poruszających się po drogach całego świata rośnie w imponującym tempie. Na przestrzeni zaledwie kilku lat osiągnęły one zauważalny udział w globalnej sprzedaży. Tempo ich rozprzestrzeniania będzie jeszcze rosło.

Tempo przyrostu sprzedaży samochodów elektrycznych na świecie najlepiej obrazują te dane: o ile na przekroczenie bariery pierwszego miliona trzeba było czekać aż do końcówki 2015 roku, drugi milion pojawił się już na początku 2017 roku, a trzeci – jeszcze przed końcem tego samego roku. Na dotarcie do poziomu czterech milionów trzeba było czekać zaledwie pół roku, a kolejne miliony będą pojawiały się na drogach jeszcze szybciej.

Obecnie napęd elektryczny jest jedną z głównych sił pchających przemysł motoryzacyjny do przodu. W okresie od połowy 2017 roku do połowy 2018 roku odpowiadał aż za blisko połowę wzrostu sprzedaży samochodów na czterech głównych rynkach na świecie: Europy, Ameryki Północnej, Chin i Japonii. Elektromobilność przeżywa rozkwit także w naszym regionie. Szacuje się, że na drogach Unii Europejskiej milionowy samochód elektryczny pojawi się jeszcze przed końcem 2018 roku.

O ile jeszcze w 2011 roku udział samochodów elektrycznych w globalnym rynku wynosił 0,06%, w tym roku sięga już 2,5%. W następnych latach proporcje będą zmieniały się na korzyść elektromobilności w jeszcze szybszym tempie. Według różnych analiz stumilionowy samochód z napędem tego typu zostanie sprzedany między 2030 a 2040 rokiem.

Jaguar i-pace