Elektryczny napęd otwiera przed samochodem zupełnie nowe możliwości, a nawet przyczynia się do poprawy jakości życia nas wszystkich. Oto pięć sposobów, którymi tego dokonuje:
1. Osiągi
W przeciwieństwie do silnika spalinowego, który stopniowo buduje swoją moc przy coraz większym wysiłku, napęd elektryczny dysponuje maksimum swoich zdolności od samego momentu ruszenia. Dzięki temu silniki elektryczne gwarantują bezprecedensowo lepsze przyspieszenie i elastyczność. Jaguar I‑Pace może pochwalić się mocą aż 400 KM, co pozwala mu uzyskać 100 km/h w zaledwie 4,8 sekundy i w każdej chwili momentalnie rozpędzić się do pożądanej przez kierowcę prędkości.
2. Niższe koszty eksploatacji
Pomimo ponadprzeciętnych osiągów, jazda samochodem elektrycznym jest także niewspółmiernie korzystniejsza finansowo. Według niezależnych wyliczeń w najnowszym, urealnionym badaniu poboru energii WLTP, Jaguar I‑Pace zużywa 21,2 kilowatogodziny na 100 km. Przy cenie energii wynoszącej 56 groszy za 1 kWh, przejechanie stu kilometrów kosztuje zaledwie około 11,87 zł, czyli równowartość około 2,5 litra benzyny. To znacząco lepszy wynik niż ten uzyskiwany w napędach spalinowych, czy nawet hybrydowych, ale na tym dobre wiadomości dopiero się zaczynają. Dzięki mniejszej liczbie części ruchomych, napęd elektryczny jest dużo tańszy w serwisowaniu. Samochody elektryczne mogą liczyć także na wiele ulg i przywilejów, mających także bezpośrednie przełożenie na oszczędności kierowcy.
3. Cisza
Napęd elektryczny nie wydaje z siebie praktycznie żadnego dźwięku podczas pracy. Dodając do tego jeszcze skuteczną izolację od szumów dobiegających z drogi i powietrza opływającego nadwozie, elektryczny samochód klasy premium pozwala podczas jazdy skupić się w pełni na dźwiękach w kabinie – albo absolutnej ciszy.
4. Przestronne wnętrze
Tradycyjny układ napędowy składa się z dużego silnika spalinowego, wałów przenoszących napęd i baku. Napęd elektryczny składa się tymczasem z mniejszych elementów, którym można nadawać preferowany kształt i lokalizację w konstrukcji. Dzięki temu małe silniki elektryczne mogą być ulokowane przy samych kołach, a płaska bateria mieści się pod podłogą. To otwiera przed projektantami zupełnie nową wolność w projektowaniu efektowniejszych nadwozi i przestronniejszych kabin.
5. Lepsza jakość powietrza dla wszystkich
Samochody elektrycznie nie emitują żadnych szkodliwych substancji podczas jazdy, cały proces przemiany energii zamykając we własnym obwodzie. Nawet w krajach takich jak Polska, gdzie elektryczność produkowana jest głównie ze źródeł nieodnawialnych, ten rodzaj napędu dalej niesie wymiernie korzyści społeczne. Emisja spalin nie odbywa się bowiem lokalnie, na naszych ulicach, a w elektrowniach, które wytwarzają stosunkowo mniej szkodliwych substancji i odprowadzają je do wyższych warstw atmosfery. Samochód elektryczny poprawia więc jakość życia nie tylko swojego właściciela, ale i całego otoczenia.