BOLIDY JAGUARA PO RAZ PIERWSZY W POLSCE!

BOLIDY JAGUARA PO RAZ PIERWSZY W POLSCE

W pełnym słońcu, na asfaltowych powierzchniach byłego lotniska, zaprezentowały się wyścigowe Jaguary I-PACE eTROPHY. Razem z Jaguarem I-TYPE 5, bolidem Formuły E, po raz pierwszy w historii, wzięły one udział w wydarzeniach klienckich w innym europejskim kraju niż Wielka Brytania. Każde z tych aut to ukoronowanie testów najbardziej innowacyjnych technologii na świecie, które trafiają do modeli Jaguara.

Testowanie innowacji

Jazdy pokazowe Jaguarów I-PACE eTROPHY i prezentacja bolidu I-TYPE, odbyły się na torze wyścigowym Poznań-Bednary. Przez kilka dni, kilkudziesięciu polskich dziennikarzy, blogerów motoryzacyjnych oraz zaproszonych gości VIP poznawało innowacyjne technologie Jaguara, siadając za kółkiem niesamowitych elektrycznych aut.

Goście mieli możliwość sprawdzenia świetnych osiągów i właściwości jezdnych nie tylko wyścigowych Jaguarów I-PACE eTROPHY, ale także wersji drogowej tego modelu, która dziś dostępna jest w salonach. Bolid Formuły E – Jaguar I-TYPE oraz wyścigowe Jaguary I-PACE eTROPHY trafiły do Polski po wielu zwycięskich okrążeniach, prosto z torów wyścigowych.

„To niesamowite auta, naszpikowane innowacyjną technologią. A takie wydarzenia jak to, dają unikalną możliwość zapoznania się techniką znaną dotąd z wyścigów Formuły E, które Polacy mogą oglądać tylko w czasie transmisji telewizyjnych. Media oraz nasi wyjątkowi goście Dziennikarze i blogerzy mogli sami przekonać się jak elektryzujące są Jaguary” – powiedział Łukasz Goździor, dyrektor Marketingu i PR Jaguar Land Rover Poland.

Bolidy pełne mocy

Oba auta są częścią floty wyścigowej Jaguara. Team Jaguar TCS Racing zajmuje dziś trzecie miejsce w zestawieniu sportowych teamów Mistrzostw Świata Formuły E ABB FIA.

Wyścigi Jaguarów I-PACE eTROPHY były pierwszymi na świecie międzynarodowymi mistrzostwami dla produkcyjnych samochodów elektrycznych. A sam Jaguar I-PACE eTrophy jest naszpikowany technologią autem z litowo-jonowym akumulatorem z ogniwami „pouch cell” o pojemności 90 kW. Dysponuje napędem na 4 koła, dwoma silnikami elektrycznymi, które dają moc 400 koni mechanicznych i moment obrotowy na poziomie 700Nm.

Stanowił on bazę dla auta dostępnego dziś w salonach. Do produkcyjnej wersji trafił analogiczny układ napędu z dwoma silnikami elektrycznymi i ten sam akumulator, zapewniający zdolność długotrwałego generowania wysokiej mocy oraz odporność na zmienne warunki. Jaguar I-PACE zdobył ponad 90 nagród, w tym tytuł Europejskiego Samochodu Roku, Światowego Samochodu Roku oraz szereg wyróżnień za design.

Z kolei Jaguary I-TYPE to bolidy skonstruowane do rywalizacji w Mistrzostwach Świata ABB FIA Formuła E. Obecnie startujący w wyścigach I-TYPE 6 jest najbardziej zaawansowanym i wydajnym elektrycznym samochodem wyścigowym Jaguara w historii. Specyfikacją odpowiada on wytycznym trzeciej generacji bolidów Formuły E. Każda nowa daje kolejne innowacje zwiększające efektywność i efektowność jazdy. Silniki Jaguara są wykorzystywane również przez inne zespoły wyścigowe.

Z wyścigowego toru na polską ulicę

Elektryczny bolid Jaguara to pierwszy na świecie samochód wyścigowy o zerowej emisji netto. Sportowy zespół Jaguar TCS Racing zaprojektował dla niego własny układ napędowy, który obejmuje silnik, skrzynię biegów, falownik i tylne zawieszenie. Auto ma podwozie z włókna węglowego i niesamowicie wydajny akumulator.

„Przy takich projektach i testowaniu ich na każdym okrążeniu na torach wyścigowych na całym świecie opracowujemy coraz bardziej wydajne i lekkie elektryczne układy napędowe. To przekłada się na osiągi i zasięg przyszłych pojazdów elektrycznych Jaguar Land Rover” – mówi Jacek Górski, dyrektor zarządzający Inchcape JLR Poland.

Najnowsza generacja aut wyścigowych została odciążona o 50 kilogramów, a moc zwiększyła się o 100 kW. Praca ekspertów sportów motorowych sprawiła, że dostępny w salonach elektryczny Jaguar I-PACE ma zwiększony zasięg przy tej samej wielkości akumulatora.

Każda nowa generacja elektrycznych aut wyścigowych ma też znacznie zwiększoną rekuperację, a więc odzyskiwanie energii w wyniku hamowania. To znacznie wpływa na poprawę efektywności samochodów i zwiększa ich ekologiczne właściwości.

Początek nowego etapu

Pokazy wyścigowego Jaguara I-PACE eTrophy oraz bolidu I-TYPE to zapowiedź startu także w innej, ważnej rywalizacji. Kilka lat temu, Jaguar jako pierwsza luksusowa marka na świecie ogłosił całkowite odejście od produkcji aut spalinowych. Przyszłość marki będzie elektryczna.

„Wkraczamy w nowy etap historii motoryzacji na świecie. To nas elektryzuje! Już za parę miesięcy Jaguar oficjalnie pokaże pierwsze auto z nowego innowacyjnego portfolio. Pierwszym modelem będzie w pełni elektryczne czterodrzwiowe GT. Zaprezentujemy modele, które będą ucieleśnieniem nowoczesnego luksusu. Nie możemy się już doczekać, tego co przed nami” – podsumował Łukasz Goździor, dyrektor Marketingu i PR Jaguara oraz Land Rovera w Polsce.

To zaangażowanie na rzecz innowacji i zrównoważonego rozwoju jest częścią strategii marki „Reimagine”. Jej celem jest osiągnięcie zerowej emisji spalin do 2036 roku i zerowej emisji netto w całym łańcuchu dostaw, usługach i produktach do 2039 roku. Koncern JLR ogłosił inwestycje o wartości 15 mld funtów w rozwój elektryfikacji marek w najbliższych pięciu latach.

Jaguar
Jaguar
Jaguar
Jaguar
Jaguar
Kierowcy Jaguar
Jaguar
Jaguar
Samochody Jaguar
Kierownica Jaguar
Jaguar
Jaguar